Habur Sınır Kapısı'nda Neler Oluyor?

Barzani'nin referandumunda oy verme işlemi sürerken gelen son dakika haberiyle, Habur Sınır Kapısı’nın tek taraflı olarak kapatıldığı öğrenildi.

Habur Sınır Kapısı'nda Neler Oluyor?
Habur Sınır Kapısı'nda Neler Oluyor? Ecem Şenol
Bu içerik 908 kez okundu.

Sadece Türkiye'den Kuzey Irak'a geçişe izin verilirken, Kuzey Irak tarafından Türkiye'ye geçiş olmadığı gibi Irak'a TIR'ların geçtiği ifade edildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, referandumdan vazgeçmeyerek sandık başına gitti. Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkenin meşru görmediği bağımsızlık referandumunda oy verme işlemi sabah 8.00 itibariyle başlarken, sınır ötesi tezkeresini meclisten geçiren Türkiye ise diken üzerinde duruyor. Referandumun gerçekleşmesinin ardından Türkiye’nin MGK'da alınan kararları devreye sokacağı belirtildi.

İki gün önce gerçekleşen Bakanlar Kurulu’nda, Kuzey Irak’ın tüm ihtiyaçlarının yüzde 70’ini Türkiye’den sağladığına dikkat çekildiği ve bu nedenle, Türkiye’nin dış ticaretine olumsuz yansıması olsa da Habur Sınır Kapısı’nın kapatılması ve ihracatın durdurulması benimsendi. Aynı şekilde IKYB’den petrol alımının da durdurulacağı öğrenildi.

Mesud Barzani dünyadan gelen uyarılara rağmen Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumunun bugün yapılacağını açıklarken, Türkiye’nin sınırı kapatmayacağını umduğunu söylemişti.

Türkiye’den bir hamle de oy verme işleminin başlamasından sonra geldi. Türkiye Habur Sınır Kapısı'nda güvenlik kontrollerini artırdı. Sabah saatlerinde gelen “Habur Sınır Kapısı kapatıldı” iddiasına ilişkin açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bülent Tüfenkci Habur Sınır Kapısı’nın kapatılmadığını ve güvenlik kontrollerinin artırıldığını ifade etti.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Miss Turkey Güzelinin Paylaşımı Birincilik Tacından Etti

 

 

Türkiye Kuzey Irak Habur Sınır Kapısı Bağımsızlık Barzani Referandum Bülent Tüfenkci Bakanlar Kurulu Önlem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500