‘Hadi Baba’ Yasaklanıyor

‘Hadi Baba’ isimli kamu spotu Başbakanlık İletişim Merkezi’ne şikayet edildi.

‘Hadi Baba’ Yasaklanıyor
‘Hadi Baba’ Yasaklanıyor Yaren Yalçın
Bu içerik 4572 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Hadi Baba’ isimli kamu spotu Başbakanlık İletişim Merkezi’ne şikayet edildi.

Batmanlı Dahiliye Uzmanı Mehmet Fırat, televizyonlarda yayınlanan nefes almakta zorlanan, çocukları tarafından spora ya da dansa çağrılan babaları anlatan ‘Hadi Baba’ isimli kamu spotunun kaldırılması için başvuruda bulundu.

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’e gönderilen şikayet yazısında, ‘Hadi Baba’ dyerek babaları efora teşvik etmenin sakıncalı olduğunu vurgulayan Dr. Mehmet Fırat, akciğer ve birçok kalp hastalığının en önemli belirtisinin ‘nefes darlığı’ olduğunu belirtti.

Böyle durumlarda yapılacak öncelikli işin kişiyi en küçük harekete bile zorlamamak ve mutlak istirahatini sağlamak olduğunu kaydeden Dr. Fırat, yorgunluğa bağlı nefes darlığı ile ‘anjinal’ nefes darlığını ayırt edemeyen birinin yakınını efora teşvik ettiğini, bu teşviğin cinayetle eşdeğer olduğunu, böyle bir ayrımın yapılamadığı bir toplulukta ‘Hadi Baba’ reklamının çok ciddi zararlar içerdiğine dikkat çekerek, reklamın kaldırılmasını istedi.

Dr. Mehmet Fırat’ın şikayet dilekçesi üzerine, Sağlık İletişimi Daire Başkanlığı tarafından gönderilen cevapta, Dr. Fırat’ın toplum sağlığına verdiği önem ve görüşleri için teşekkür edilirken, Babalar Günü için hazırlanan ‘Hadi Baba’ kamu spotunun esas amacının; sigara kullandığı için sağlığını yitiren babalar yerine sağlıklı babalarla birlikte kaliteli vakit geçirmek isteyen gençlerin isteklerine yer verildiği belirtildi.

Başvurudaki tespitler ve değerlendirmelerin ardından ‘Hadi Baba’ 15 Aralık’tan itibaren yayından kaldırılmasına karar verildi. 

hadi baba kamu spotu dr mehmet fırat başbakanlık iletişim merkezi bimer kalp krizi toplum sağlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500