Halk Oyunlarını Bahane Edip İltica Ettiler

Kasım ayı içinde Türkiye’den Macaristan'a giden 16 kişilik halk oyunları ekibinden 11 dansçı iltica talebinde bulununca Türkiye’ye sadece 5 kişi geri döndü.

Halk Oyunlarını Bahane Edip İltica Ettiler
Halk Oyunlarını Bahane Edip İltica Ettiler Meltem Yüksel
Bu içerik 503 kez okundu.

Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği kafilesi Kasım ayı içinde Macaristan'da yapılan bir organizasyona katıldı. Yaş ortalaması 20'nin üzerinde olan ve yeni lisans çıkardıkları öğrenilen 16 kişilik kafileden 11 kişinin Macaristan'a iltica ettikleri ortaya çıktı.

Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği 5-10 Kasım 2017 tarihleri arasında Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yapılan 5. halk oyunları yaza veda etkinliğine davet edildi. Özel davet ile etkinliğe katılan 16 kişiden oluşan kafile resmi yazı ile yasa gereği yurt dışına çıkabilmek için, Halk Oyunları Federasyonu'na müracaatta bulundu. Onayı alan kafile Ankara emniyeti pasaport şubeye gri (hizmet) pasaport müracaatı yaparak pasaportlarını aldıkları öğrenildi. Pasaportlarını ve görev yazılarını temin eden kafile 5 Kasım'ı da beklemeyerek 1 Kasım 2017 tarihinde Türkiye'den Macaristan’a gitti.

Aynı derneğin Temmuz 2017 tarihinde Bosna Hersek'te bir organizasyona gittiği ve bütün kafilenin döndüğü öğrenilirken, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu bu yıl içinde 86 dernek veya kulüp için yurt dışı onayı verdi. Fakat son onayda gözden kaçan bir detay ise, Macaristan'a çıkan bu kafilenin yurt dışına çıkan kafilenin hepsinin lisanslarının yeni olmasıydı.

Bu durum karşısında harekete geçen Spor Bakanlığı, Federasyon ve dansçı sporcular hakkında soruşturma açtı ve suç duyurusunda bulundu.

Emniyette dönmeyen 11 kişi ile dönen 5 kişinin isimleri soruşturma ve takip gereği gizli tutulduğu öğrenildi. Spor bakanlığı müfettişleri geniş çaplı bir soruşturma başlattıkları ve emniyetle ortak hareket ettikleri açıklanırken, Uluslararası yapılanması olmayan Türkiye Halk Oyunları federasyonu hakkında da soruşturma açıldığı ve emniyet ile müfettişlere konu hakkında bilgi verdikleri öğrenildi. Yurt dışına kaçan isimlerin kim olduğu basına verilmezken, kaçan kişilerin araştırmasının yapıldığı açıklandı. Herhangi bir siyasi bağlantıları veya suçlarının olup olmadığı da paylaşılmayan bu kişilerin soruşturma sonunda açıklanması bekleniyor.

 

 

 

HABERBOXÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

CHP Dediğini Yaptı Belgeler Açıklanıyor

Macaristan Türkiye Halk Oyunları İltica Yarışma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500