"Halkımızın Umrunda Değil"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosu'nun müzakereleri askıya alması kararını eleştirdi.

Tuğba Önkibar
Bu içerik 1206 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosu'nun müzakereleri askıya alması kararını eleştirdi. 

Çavuşoğlu'nun konuşması şu şekilde:

"Korkak bir biçimde içlerine kapanmaya başladılar. İlk önce beş yıllık genişlemeyi durduralım, ardından ülkelere lüzumsuz engeller, Türkiye ile ilgili engeller... Aslında bu Avrupa Birliği'nin zaifiyetinin bir diğer göstergesidir.

"HALKIMIZIN UMRUNDA DEĞİL"

Halkımızın yorumlarını değerlendirdik, hiç umurlarında değil gerçekten. Vatandaşlarımız karşı adım atmamızı talep ediyor. Bizim de birtakım tedbirler almamızı istiyorlar, biz bunları değerlendirmeye alırız. Genel olarak AP'nin kararını tümüyle reddiyor. Koca Avrupa Birliği'nin yalnızca bir parlementosu ve 28 ülkeden seçilen parlemento üyeleri var. Kimse onun aldığı kararlara önem vermiyor.

AB aldığı bu kararla kendi kredisini yerle bir ediyor. Gösterdiği vizyonsuzluk ise giderek görünürlülüğünü düşürüyor. Böyle bir AB'nin içinde olmayı İngiltere de istemedi. AB bir an önce politiklarını gözden geçirmeli, hatalarından ders çıkarmalı. Türkiye'ye aldıkları bu kararla diz çöktürmek derdindelerse bu bize işlemez. Bunun yanısıra Türkiye'ye bu yolla patronluk taslamaya çalışıyorlarsa bu mümkün değil, bunu tamamen reddediyoruz.

Eğer Türkiye'ye böyle ders verme derdindelerse kusura bakmasınlar ders verecek konumda değiller. Kendilerini bu kararla küçük düşürüyorlar"

 

mevlüt çavuşoğlu avrupa parlamentosu avrupa birliği dışişleri bakanlığı gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500