Hamburg Protestolara Sahne Oluyor

Hamburg'da gerçekleşen G20 Zirvesi pek çok eylemci tarafından protesto edildi. Olaylar sonucunda şimdiye kadar 111 polis yaralanırken 44 kişi gözaltına alındı.

Hamburg Protestolara Sahne Oluyor
Hamburg Protestolara Sahne Oluyor Başak Tatar
Bu içerik 857 kez okundu.

20 ülkenin liderlerinin Hamburg'da bir araya geldiği G-20 zirvesi, çok sayıda gerçekleşen protestolara sahne olarak başladı. Sokaklara barikat kurup polis araçlarını ateşe veren göstericilere müdahale edildiği açıklanırken zirvenin ilk gününden itibaren 111 polisin yaralandığı, 44 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Twitter üzerinden açıklama yapan Alman polisi ise, Altona semtinde devriye araçlarını ateşe veren ve polise molotof kokteyli atan eylemcilere yönelik operasyon başlatıldığını duyurdu.

Zirve güzergâhında yer alan pek çok kavşağın, protestocular tarafından kapatıldığı aktarılırken göstericilerin, ABD Başkanı Trump'ın geçeceği yol üzerinde oturma eylemi başlattığı bilgisi geldi.12 bin protestocunun katıldığı "Welcome to Hell" (Cehenneme Hoşgeldin) adlı gösteride kendilerine şişe, sopa gibi sert cisimler fırlatılan polis, maskeli göstericilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Olaydan "Kara Blok" (Schwarze Blok) adlı radikal solcuların sorumlu tutulduğu kaydedilirken ilk önce bu grubun barışçıl protestoculardan ayırılmaya çalışıldığı ancak bunun mümkün olmaması üzerine göstericilere müdahale edilmek zorunda kalındığı paylaşıldı

 

Hamburg polisi, bu grupların içerisinde şiddete başvurabilecek 4 bin kişilik anarşist ve aşırı solcu eylemcinin yer aldığı belirtildi. Zirvenin başlamasından bir gün önce ise G20'yi protesto etmek için 'zombili gösteri' düzenlendi. Zombi kılığına giren eylemciler Hamburg sokaklarında yürüdü.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

İnsan Hakları Savunucularına Gözaltı

 

hamburg g-20 protesto eylem zirve olay arbede polis twitter açıklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500