Hangi Besinler Ödem Yapar?

Gün içerisinde yediğiniz bazı besinler vücudunuzda şişkinliğe neden olur.

Hangi Besinler Ödem Yapar?
Hangi Besinler Ödem Yapar?
Bu içerik 9006 kez okundu.

 

Gün içerisinde yediğiniz bazı besinler vücudunuzda şişkinliğe neden olur.

Hangi besinlerin vücudunuzda şişkinliğe neden olduğunu bilmek ve ödemden kaçınmak için hangi besinleri nasıl yemeniz gerektiğini öğrenmek ister misiniz? 

Sizler için sıklıkla tükettiğimiz kimi ödem yapar besinleri sıraladık.

 

 

YOĞURT


 

Yoğurdun içerisinde bulunan probiyotikler, karnınızda olan biteni sakinleştirebilir; ancak söz konusu şişkinlik olduğunda, bazı yoğurtların yarardan çok zararı da olabiliyor. 
Bunun başlıca nedeni, süt ürünlerinde bulunan laktozun, üründen ürüne değişiklik göstermesi. Vücutta fermante olan laktoz, gaz yaparak şişkinliğe neden olur. 
Tükettiğimiz normal yoğurtlarda böyle bir sorun oluşmuyor; ancak az yağlı ya da yağsız yoğurtlarda daha fazla laktoz bulunuyor. Bu da, şişkinliği artırıyor.

 

SEBZELER

 

Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar gibi sebzeler, bünyelerinde rafinoz adı verilen bir karbonhidrat çeşidini barındırır. Rafinozun sindirilebilmesi için gerekli olan enzim ise vücudumuz tarafından üretilemez.

Bunun sonucunda da, rafinoz, sindirilemez ve bakterilerce fermante edilir. Şişkinliğin nedenini de bu durum oluşturur.

Bu sebzelerin tüketilmesi sonucunda bağırsaklarınızın gazla dolmasını istemiyorsanız, onları kızartarak tüketmelisiniz. Bu yöntem rafinozun sindirilmesini elbette sağlayamayacak; ancak sebzelerin çiğnenmesini kolaylaştıracak ve sindirime yardımcı olacaktır.

 

FASULYE

Fasulyenin dış kabuğunda, sindirilemez bir lif tipi bulunmaktadır. Bu da şişkinliğe neden olur. Fasulyenin pişirilmeden önce 1 gün suda bekletilmesi, kalın bağırsaklarınızı şişkinliğe karşı koruyacaktır.

 

SOĞAN

İçindeki fruktan adı verilen bir karbonhidrat nedeni ile göbeğinizin başını derde sokabilir. Pırasa, kuru soğan ve taze soğan vücutta güçlükle emilebiliyor ve sindirim sistemindeki su miktarını artırıyor. Bunun sonucunda da bolca gaz ve şişkinliğe neden oluyor.

 

KARPUZ

Karpuz adeta bir fruktoz bombasıdır. Tadı her ne kadar güzel olursa olsun, insanların yüzde 30’u ile 40’ı fruktozu tam anlamıyla sindirememektedir. Bunun sonucunda da gaz, şişkinlik ve ishal meydana geliyor.

 

YAPAY TADLANDIRICILAR

 

Özellikle sakızlarda bol miktarda bulunan sorbitol ve xylitol adlı iki yapay tatlandırıcı, oldukça yavaş bir biçimde sindirilebiliyor. Sonuçta da gaz, şişkinlik, kramplar ya da nadiren ishal oluşuyor.

 

TAHILLAR

Buğday ve çavdar, içerdikleri sindirilemeyen fruktandan dolayı ödem yapıcı tahıllar listesinin başında geliyor. Gluten intoleransı bulunanlar bu besinleri tükettiklerinde ise gaz, şişkinlik, ishal ve/veya kabızlık gibi sorunlarla boğuşmak zorunda kalabiliyorlar.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ
Adil Öksüz’e Bir Şok Daha!

 

 

Vücut Ödem Şişlik Tahıl Sebze meyve Tadlandırıcılar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Babacan’ın FETÖ Soruşturmasında Gelişme
Ali Babacan’ın FETÖ Soruşturmasında Gelişme
Eljif Elmas Piyangosu
Eljif Elmas Piyangosu