Hawking: İnsanlığın Sonu Olabilir

Ünlü bilim insanı Stephen Hawking, insanlığın gelecekte yapacağı yapay zeka formuyla insanlık için en büyük icadı yapmış olacağını ya da kendi sonunu büyük bir hızla hazırlayacağını söyledi.

Hawking: İnsanlığın Sonu Olabilir
Hawking: İnsanlığın Sonu Olabilir Tuğba Önkibar
Bu içerik 4552 kez okundu.

Alınan bilgilere göre yapay zekanın insanoğlunun başına gelebilecek en büyük felaket olabileceğini vurgulayan Hawking, yapay zekanın düzgün yönetilmemesi durumunda makinelerin medeniyetimize son verebileceğini belirtti. Bu konuda yaşanan kontrolsüz gelişmelerle karşı karşıya olduklarını söyleyen Hawking, bu düşünen aletlerin hastalık ve fakirliği ortadan kaldırmak gibi çığır açıcı niteliklerinin dışında güçlü otonom silahların üretilmesiyle birlikte milyarlarca insana diz çöktürebileceğini belirtti.

Yapay zekanın alışılagelmiş ekonomik sistemlerin çöküşünü hazırlayacağına değinen Hawking, düşünen makinelerin bir süre sonra kendi iradelerine sahip olmaları durumunda insanoğlunu kontrol altına alabileceklerini, bir diğer deyişle insaoğlunu köleleştirebileceklerini de ekledi. 

Google'ın ürettiği Deep Mind adlı yapay zekanın bu senenin başlarında dünya Go şampiyonunu yenebildiğini ve Microsoft'un icadı bir yapay zekanın ise insana ait sesleri tanıyarak ayırt edebildiğini belirten Hawking, yapay zeka konusunda gelişmelerin çok hızlı ilerlediğini ifade etti.

Profesör Hawking, yapay zeka gelişmelerine en temkinli yaklaşan bilim insanlarından biri. Hawking, bin adet bilim insanıyla beraber gelecekte yapay zekanın doğurabileceği tehlikelere karşı önlem alınmasını isteyen bir çağrı mektubuna imza atmıştı.

stephen hawking yapay zeka robot google deep mind microsoft uyarı teknoloji bilim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500