Hawking: Uzaylılar Mesaj Yollarsa...

Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking, uzaylıların insanlarla iletişime geçmesi halinde onların mesajına cevap verirken insanların “ihtiyatlı” olması gerektiğini söyledi.

Hawking: Uzaylılar Mesaj Yollarsa...
Hawking: Uzaylılar Mesaj Yollarsa... Tuğba Önkibar
Bu içerik 3729 kez okundu.

Stephen Hawking, CuriosityStream adlı dijital video platformunda yeni yayınlanan 25 dakikalık bir belgeselinde, evrende en sevdiği yerlerden bahsetti.

Uzayda yeni keşfedilen ve Dünya’yla benzerlik gösteren gezegen sayısının gün geçtikçe arttığını vurgulayan Hawking, “Bunların bir kısmı ateş ve lavdan oluşan alev alev cehennemler, bir kısmı ise ölmeye yakın yıldızların öldürücü X ışınlarıyla karşılaşarak oluşmuş devasa elmas kütleleri… Fakat bazıları Dünyamız gibi” dedi.

Yaşamın olabileceği en muhtemel gezegenin Gliese 832c olduğunu söyleyen Hawking, “Bu gezegen nefes kesici görünüyor, kütle olarak dünyanın 5 katı” ifadesini kullandı. Gliese’nin Dünya’dakine benzer hava şartlarına ve sıvı halde suya sahip olduğu da kesinleşirse, hayat bulma ihtimali de artacak. 

Fakat uzayda zeka sahibi bir yaşam formuna rastlanması veya onların bize mesaj yollaması durumunda insan ne yapmalı? Hawking, “Onlarca yanıt vermek konusunda ihtiyatlı olmak gerekiyor. Gelişmiş bir uygarlıkla karşılaşırsak Kristof Kolomb ile karşılaşan Kızılderililerin durumuna düşebiliriz. Biliyorsunuz o işin sonu pek iyi olmamıştı” dedi.

Uzayda zeki yaşamın keşfedilmesi durumunda bunun tarihteki en büyük bilimsel keşif olacağını vurgulayan Hawking sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu keşif bizi değişime zorlayacaktır. Evrende benzersiz bir yerimiz olduğu fikrini terkedip daha merhametli ve daha alçakgönüllü davranmaya başlayacağız.”

stephen hawking fizik evren gezegen uzaylı gündem bilim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500