Haydar Baş Hakkında Şok Karar

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş'ın mal varlığına tedbir konulup, yurt dışına da çıkışı yasaklandı. Baş, ortağının mal varlığına zorla el koyup boş senet imzalatmaktan yargılanıyordu.

Haydar Baş Hakkında Şok Karar
Haydar Baş Hakkında Şok Karar Meltem Yüksel
Bu içerik 582 kez okundu.

Ortağının mal varlığına zorla el koyup boş senet imzalatmaktan yargılanan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş'ın mal varlığına tedbir konuldu.

Mahkeme heyeti, eski müridi ve ortağı Dr. Mustafa Eraslan'ın 6 milyon değerindeki malvarlığını zorla üzerine geçirtip 14 adet senede imza attırdığı suçlamasıyla yargılanan ve hakkında ‘Nitelikli yağma ve açığa imzanın kötüye kullanılması' suçlarından dava açılan Baş'ın bütün taşınmazlarına tedbir koyarak yurt dışına çıkış yasağı getirdi.

Eraslan'ın hekim olan eşi Meral Eraslan, duruşmada “Cemaat yapılanması içerisinde sömürülen sadece biz değiliz. Bu yapılanma içinde bizim gibi başkalarına da senetler imzalatılıyor” dedi.

Baş’ın avukatı Lütfullah Önder adına kayıtlı gayrimenkullere de tedbir kararı çıkartıldı. Önder ve Gürcan Bahar hakkında ‘zincirleme şekilde açığa imzanın kötüye kullanılması' suçlarından 2’şer yıl 6’şar aydan 7,5 yıla kadar hapis cezası istenirken aralarında Haydar Baş'ın da olduğu tüm şüpheliler hakkında ‘Birden fazla kişiyle birlikte nitelikli yağma' suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 14 Aralık 2016 tarihinde yapılan ilk duruşmaya katılan Haydar Baş, maddi durumu kötüleşen şikayetçi Mustafa Eraslan’a borç para verdiğini iddia ederek, “Mustafa Eraslan’ın teklifi ile ortaklığımız söz konusu oldu. Kendisine 20 milyon dolar vermek suretiyle destek oldum. 5 milyon dolarını bana o yıl içinde ödedi. Kayseri’de fabrika kurduk, 30 milyon lira destek çıktık. Daha sonra bana ödemelerde aksaklık olduğunu fark ettim. Birinci sınıf malzeme kullanmak yerine 4-5. sınıf malzeme kullandığı için pazarlamasında sıkıntı yaşandığını anladım. 2010 yılında 1’er milyonluk 20 adet dolar senedi aldım. Bunlardan 5’i ödenmesi nedeni ile iade edildi. Borcunu ödemeyince tasarrufun iptali davası açtım” demişti.

14 yıl boyunca bir siyasi partinin genel başkanlığını yapan bir ilim adamı olduğunu söyleyen Haydar Baş ise bu tarz işlerle işi olmadığını iddia etmişti.  

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

Haydar Baş BTP Bağımsız Türkiye Partisi Mustafa Eraslan Dava
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500