Hayvan Yemlerinde GDO'lu Ürün Kullanımı Onaylandı

Biyo Güvenlik Kurulu, genetiği değiştirilmiş 3 soya ve bir mısır çeşidinin hayvan yemlerinde kullanılmasına onay verdi.

Hayvan Yemlerinde GDO'lu Ürün Kullanımı Onaylandı
Hayvan Yemlerinde GDO'lu Ürün Kullanımı Onaylandı Başak Tatar
Bu içerik 356 kez okundu.

Biyo Güvenlik Kurulu, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği'nin başvurusu üzerine Bilimsel Risk Değerlendirme Komitesi ve Sosyoekonomik Değerlendirme Komitesi'nce hazırlanan raporları değerlendirerek genetiği değiştirilmiş 3 soya ve bir mısır çeşidi ve ürünlerinin hayvan yemlerinde kullanılmasını onayladı.

Kurulun konuya ilişkin kararları Resmi Gazete'de yayınlanırken, buna göre bu ürünlere ilişkin 'ayırt edici kimlik, geçerlilik süresi, ithalatta uygulanacak işlemler, kullanım amacı, risk yönetimi ve piyasa denetimi için gerekli veriler, izleme, belgeleme ve etiketleme koşulları, ambalajlama, taşıma, muhafaza ve nakil kurulları, işleme, atık, artık arıtım ve imha koşulları, güvenlik ve acil durum tedbirleri, yıllık raporlamanın nasıl yapılacağı' başlıklarındaki hususlara uyulmasının zorunlu tutulduğu görüldü.

Biraz geçmişe gidecek olursak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, mart ayında yaptığı bir açıklamayla denetimlerde 112 üründe GDO tespit edildiğini belirtip, "Hiç kimsenin halkımızın en temel besin maddesi ekmek ile oynamasına izin vermeyiz" demişti.

Gıda arzı kadar güvenliğinin de son derece önemli olduğunu söyleyip, Bakanlık olarak 6 bin 600 personelle sürekli gıda denetimi yaptıklarını aktarmıştı. Ayrıca 15 bin 600 denetimde çeşitli uygunsuzluklar tespit edildiğine ve 75 milyon lira para cezası kesildiğine değinmişti.

Ve Çelik şu ifadeleri kullanmıştı: "Ülkemizde GDO kullanımı kesinlikle yasaktır. Aykırı davrananlara 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bu çerçevede, 2016 ve 2017 yıllarında 12 bin 286 GDO denetimi yapmış bulunuyoruz. Bu denetimlerde soya içeren 112 üründe GDO tespit edildi. İlgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur."

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Kemal Kılıçdaroğlu Nobel'e Aday Gösterildi

 

gdo biyo güvenlik kurulu hayvan yem soya genetik resmi gazete
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500