HDP Demirtaş Hakkında Kararını Verdi

HDP, MYK üyeleri ve parti meclis üyelerinin çoğunun cezaevinde olması yüzünden partinin Şubat ayında 3. Olağan Kongre'ye gideceği ve tutuklu Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın, yeniden aday olacağı açıklandı.

HDP Demirtaş Hakkında Kararını Verdi
HDP Demirtaş Hakkında Kararını Verdi Meltem Yüksel
Bu içerik 353 kez okundu.

HDP'nin 30 Kasım'da yaptığı Parti Meclisi toplantısından sonra partinin 3. Olağan Kongreye gitmesi ve devam edilirken, DHA muhabiri, 16 Ekim ve 30 Kasım tarihlerinde yapılan Parti Meclisi toplantısındaki bilgilere ulaştığı belirtildi.

HDP kaynaklarından alınan bilgiye göre, 16 Ekim'de yapılan Parti Meclisi toplantısına cezaevinden mesaj gönderen Demirtaş’ın, kendisinin iki dönem eş başkanlık yaptığını ve yapılacak kongrede kendisi için parti tüzüğünün değiştirilmemesini talep etti. PM’deki değerlendirmelerden sonra, Edirne Cezaevi'nde bulunan eş başkan Demirtaş'a, kendisinin bir kongrede normal diğer kongrede ise olağanüstü şekilde eş başkan seçilmesinden dolayı yapılacak 3. kongrede aday olmasında tüzük bakımından sakınca olmadığı iletildi.

HDP tarafından 30 Kasım'da gerçekleşen Parti Meclisi toplantısında ise çoğu tutuklu bulunan PM ve MYK üyelerinin yerlerine yenilerinin seçilmesi ve daha güçlü bir yönetim oluşturulması için Şubat ayında 3. Olağan Kongre yapılması kararı alındı. Bu toplantıda, Demirtaş'ın eş başkanlık adaylığının tartışılmadığı, tartışmasız bir şekilde partinin eş başkan adayı olduğunun altı çizilerken bazı gazetelere yansıyan ve Demirtaş'a adfedilen, "Benimle ilgili karar alın" gibi bir mesajının da söz konusu olmadığı belirtildi. 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

HDP Selahattin Demirtaş MYK Parti Cezaevi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500