HDP’den Suriye İtirafı

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, “PKK ve PYD’nin Suriye politikası çöktü” dedi.

HDP’den Suriye İtirafı
HDP’den Suriye İtirafı Yaren Yalçın
Bu içerik 869 kez okundu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, “PKK ve PYD’nin Suriye politikası çöktü” dedi.

Rudaw’a konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, TSK’nın Suriye’de yürüttüğü Fırat Kalkanı harekatına yönelik “Türkiye’nin bütün Ortadoğu politikası ve özellikle de Suriye politikası yanlıştı. Bu çöktü. Gelelim Kürt siyasetine; PKK'ya PYD’ye. Maalesef onlar da Suriye siyasetini Ortadoğu siyasetini yanlış okudular. Ve bugün PKK'nın, PYD’nin Suriye politikası da çöktü. Yani bir Kürt koridoru kurup Hatay’a, İskenderun’a veya Lazkiye’ye kadar uzanma, Amerika’nın da buna sonuna kadar destek vereceği hesaplandı. Bunun böyle olmadığı ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Ortadoğu, Suriye ve Kürt siyasetini tekrar gözden geçirmesi gerektiğini söyleyen Altan Tan, “Yeni bir Suriye ve Türkiye siyaseti, yeni bir Kürt siyaseti ortaya koymaları lazım” şeklinde konuştu.

Sorunların çözümü için değerlendirmede bulunan Altan Tan, “Türkiye’de de silahların susması, demokratik mücadelenin öne çıkması ve Türkiye devletinin demokratikleşmesidir. Çözüm budur. Bunun ötesinde savaş ve hayal kurmalar, Kürtler açısından da Türkiye Cumhuriyeti açısından da sadece acıları arttırır ve zararı arttırır. Kürt de zarar eder Türk de zarar eder” dedi.

hdp diyarbakır altan tan suriye pyd pkk kürt siyaseti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500