HDP’li Bilgen 7 Ay Sonra İlk Kez Duruşmaya Çıkacak

Silivri Cezaevi'nde kalan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, 25,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada 7 ay sonra ilk kez hâkim karşısına çıkacak.

HDP’li Bilgen 7 Ay Sonra İlk Kez Duruşmaya Çıkacak
HDP’li Bilgen 7 Ay Sonra İlk Kez Duruşmaya Çıkacak Başak Tatar
Bu içerik 1033 kez okundu.

HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun Ekim 2014’te IŞİD saldırısı altında olan Kobanê için yaptığı çağrıya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, 25,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada 7 ay sonra ilk kez duruşmaya katılacak.

Bilgen hakkında siyasi parti faaliyetleri kapsamında yaptığı açıklamalar ve katıldığı etkinlikler nedeniyle 'örgüt üyeliği', 'suç işlemeye alenen tahrik etme' ve 'halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma, toplantı ve yürüyüşün zorla dağıtılması' iddialarıyla 11 yıldan 25,5 yıla kadar hapis istenirken, bugün Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkacak.

HDP’li Vekil, 29 Ocak'ta Ankara Esenboğa Havaalanı’nda gözaltına alınarak Diyarbakır'a getirilmiş; Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki ifade işlemlerinin ardından tutuklama talebiyle sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği tarafından adli kontrol ve yurtdışına çıkış yasağı kararı verilerek serbest bırakılmıştı. Soruşturmayı yürüten savcının itirazı üzerine ise 31 Ocak'ta tutuklanmıştı.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

 

ayhan bilgen hdp milletvekili tutuklu duruşma dava hakim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500