HDP'li Önder Aktif Siyaseti Bırakıyor

HDP'li milletvekili Sırrı Süreyya Önder, aktif siyaseti bırakacağını duyurdu.

HDP'li Önder Aktif Siyaseti Bırakıyor
HDP'li Önder Aktif Siyaseti Bırakıyor Ecem Şenol
Bu içerik 969 kez okundu.

BirGün’den Meltem Yılmaz’a konuşan HDP'li vekil Önder, 16 yaşından beri siyasetin içinde olduğunu belirterek, siyasetin hayatının hep büyük parçası olduğunu fakat parlamenter siyasetin kendisine kazandırdığı en önemli şeyin, Kürt halkıyla, Kürt siyasal mücadelesiyle daha yakından tanışmış olmak olduğunu ifade ettikten sonra, bunun hayatının kendisini en çok geliştiren ve en onurlu dönemi olduğunu ifade etti.

Çatışmasız bir dönem yakalamışken bunu muhafaza edemedikleri için en çok kendisini sorumlu tuttuğunu dile getiren Önder, siyaseti bırakacağını söyledi. Aktif siyasette son dönemi olduğunu ve siyaseti sinemayla devam ettireceğini dile getiren Önder, bitirdiğim üç senaryosu olduğunu ve politik film alanında bu birikimle önemli üretimler yapabilmeyi ümit ettiğini açıkladı.

Son dönemde özellikle hükümete yakınlığıyla bilinen yazarlar, ‘çözüm süreci’nin yeniden gündeme geleceğine ilişkin beyanlarda bulunması hakkında, bu konuda henüz somut bir şey görmediklerini belirten Önder, kendilerine yönelmiş herhangi bir adım olmadığını ve bu lafların nereden çıktığının çok önemli olduğunu açıkladı. Önder, mevcut durumun, devlet ve hükümet açısından sürdürülebilir olmadığını ve Kürtler açısından da kabul edilebilir olmadığını beyan ettikten sonra, hal böyle olunca bir toplumsal itiraz gelmemesi için sürekli bu lafların ortaya atıldığını açıkladı.

HDP’li vekil, bunun gerçek bir boyutu olabileceğini de altını çizdiği açıklamasında ne zaman böyle söylenti ortaya çıkmışsa, o söylentinin çıkmış olması tam da o sürdürülemezlikten kaynaklandığı için, bunu bir müzakere ve diyalog süreci takip ettiğini ve dolayısıyla kendilerinin HDP olarak sürekli tutum ve tavırlarını tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde barış ve müzakereden yana kullandıklarını dile getirdi. 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

 

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder Açıklama Sinema Senaryo Siyaset Politika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500