Hükümetin 100. Gün Analizi

Başbakan Binali Yıldırım, 65. Hükümetin 100. gününü değerlendirdi.

Hükümetin 100. Gün Analizi
Hükümetin 100. Gün Analizi Yaren Yalçın
Bu içerik 740 kez okundu.

Başbakan Binali Yıldırım, 65. Hükümetin 100. gününü değerlendirdi.

Çankaya Köşkü’nde bakanlarla bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, “Terör örgütünün bu hainlerin verdiği zarar çok büyük; o çukurları, hendekleri kazmak suretiyle 10 milyar tutarında zarar verdiler. 3 yıl içerisinde bu zararları ortadan kaldıracağız” dedi.

Başbakan Yıldırım’ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

Yola kamuda tasarruf diye çıktık, hem işlerin hızlanması, hem daha hızlı sonuç alınması için düzenlemeler yaptık. Bir diğer önemli düzenlememiz, 15 Temmuz'da yaşadığımız terör girişiminden sonra, çok sayıda bu darbe girişimine katılanlar gözaltına alındı, tutuklama kararları verildi, yargılamaları devam ediyor.

1 Temmuz'dan önce hüküm giymiş, cezalarını çekmiş, tahliyelerine 1 yıl kalanlar şartlı olarak çıkarılıyordu. Burada iyi halleri devam edenler 1 yıl yerine, 2 yıl kala tahliyesine karar veren bir düzenleme yürürlüğe girdi. Dün akşam itibariyle 33 bin 838 hükümlü tahliye edildi.

Çalışma ve sosyal güvenlik alanında 100 gün içerisinde önemli reformlar yaptık. Turkuaz kart, beyin göçünü geri getirmeye yönelik bir uygulamadır. Ülkemize katmadeğer sağlayacak bilim insanlarının ülkemize gelmesi için teşvik oluşturacak. Burada amaç Türkiye'deki yatırımı, üretimi, istihdamı teşvik etmek.

Bir önemli uygulama istihdam alanında oldu. Fabrikalar işçi alırken, onların yetişmesi için bir mesai harcıyorlar, bunun yüküne de katlanmak istemiyorlar. Bunun önüne geçmek için program başlattık. Al çalıştır, hem iş öğrensin, bunun yükünü de devlet olarak parasını biz vereceğiz. Bu şekilde 100 gün içerisinde 205 bin vatandaşımıza iş imkanı sağlamış olduk. 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan, şehitlerimizin yakınlarına, yaralılarımıza kanunen bu unvanın verilmesi ve bölücü terörde mücadelede bütün şehitlerimize aynı hakların sağlanması imkanını getirdik.

Terör örgütünün saldırıları bitene kadar operasyonlarımız devam edecek. Hendekler kazıldı, vatandaşlarımız bölgeden ayrılmak zorunda kaldı. Bu hafta sonu 22 ili kapsayan kalkınma projesini devreye sokacağız. Cazibe merkezleri oluşturacağız. Terör nedeniyle vatandaşlarımızın yıkılan binaları yeniden yapılacak. 1.4 milyar dolar civarında yeni temel atımı olacak. Bu hain örgüt 10 milyar civarında zarar verdi. Bu zararı 3 yıl içerisinde ortadan kaldıracağız. En geç 1 yıl içinde de evler teslim edilecek.

Diyarbakır, Şırnak, Siirt’te yapılan operasyonlarda 40 ton uyuşturucu ele geçirildi. Bölücü terör örgütü uyuşturucuyu ne yapıyor? Bu kadarını içecek hali yok, çocukları milleti zehirliyorlar. 77 milyon hint keneviri imha edildi. Bu işe bulaşan 8 bin 561 kişi gözaltına alındı. Bu uyuşturucunun değeri 4 milyar lira, 4 katrilyon. Bu sadece bir ayda yapılan operasyonun sonucu.

Lice’de 25 tane çalınmış araç bulduk. Bunlar bomba yüklenerek bir yerlerde patlatılacaktı. Yurt genelinde 910 çalınmış araç var, bunlar takip ediliyor.

Turizme başlangıcı kötü yaptık, Rusya ile ilişkilerimiz iyi değildi. Rusya ile İsrail ile ilişkileri normalleştirdik.

Veysel Hoca, 100 gün içerisinde 56 milyon fidanı toprakla buluşturdu. Orman varlığımız artıyor. Önemli tesisler açtık, 163 temel attık. Kıbrıs’a su götürmüştük fakat boşa akıyordu. Şu anda izole hatlarını yapmak suretiyle belediyelere su veriliyor.

binali yıldırım 65. hükümet 100. günü çankaya köşkü bakanlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500