Hükümetten Tarikatlara Kıyak

Kredi Yurtlar Kurumu’nun yeni yönetmeliğine göre, Ensar, TÜGVA, TÜRGEV ve İlim Yayma gibi dini vakıfların yurtlarına ‘yemek yardımı’ adı altında öğrenci başına bütçe verilecek. Öncelikli olarak devlet yurtlarının olmadığı bölgeye verilecek olan bütçeden ise devlet erkânına hakaret eden öğrenciler ise yararlanamayacağı belirtildi.

Hükümetten Tarikatlara Kıyak
Hükümetten Tarikatlara Kıyak Meltem Yüksel
Bu içerik 757 kez okundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu, Bakanlar Kurulu tarafından vergi muafiyeti tanınan vakıf ve kamu yararına çalışan derneklere ait yükseköğretim yurtlarına beslenme ve barınma yardımına ilişkin yönetmelik yayımladı.

Buna göre hükümetten dini vakıflara yeni bir bütçe kapısı açtı. KYK’nın yeni yönetmeliğine göre, Ensar, TÜRGEV, TÜGVA ve İlim Yayma gibi dini vakıflara öğrenci başına bütçe aktarılacak ve yönetmelikte dikkat çeken detay ise ‘devlet büyüklerine hakaret eden öğrenciler yararlanamaz’ maddesi oldu.

Bakanlığın yeni yönetmeliği ile beslenme ve barınma yardımı almak isteyen vakıf ve dernekler, derneğin kamu yararına çalıştığına ve yardımdan faydalanmak istediklerini dilekçe ile başvurup belirttikten sonra yararlanabilecek. Yardımlar öğrenci adına vakıf veya derneklere KYK bütçesinden ödenecek. Fakat yardım için tek kriter kamu yararı olmayacak.

Bakanlık, “Devlet büyüklerine karşı basın, sosyal veya görsel medyada hakarette bulunan ya da bu nedenle Cumhuriyet Savcılığınca haklarında kamu davası açılan” öğrencilere yardım yapmama kararı aldı. Ayrıca KYK veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından süresiz çıkarma cezası veya öğretim kurumlarından altı aydan fazla uzaklaştırma cezası alan öğrenciler de yardım alamayacak.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Prenslerin Taht Kavgası

KYK Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Bakanlar Kurulu Ensar TÜGVA TÜRGEV İlim Yayma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500