İçişleri Bakanlığı'ndan Suriyeli Açıklaması

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriyeli misafirlerle gerek kendi aralarında gerekse vatandaşlarla zaman zaman yaşanan gerginliklerin son günlerde çarpıtılarak aktarıldığı ifade edildi

İçişleri Bakanlığı'ndan Suriyeli Açıklaması
İçişleri Bakanlığı'ndan Suriyeli Açıklaması Ecem Şenol
Bu içerik 761 kez okundu.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriyelilerin karıştıkları olayların Türkiye'deki toplam asayiş olaylarına oranının da 2014-2017'de yıllık ortalama yüzde 1,32 olduğu kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında, bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarından, Suriyeliler konusunda "suçu tırmandırdıklarına yönelik" servis edilen haber ve yorumların gerçek bağlamından koparılarak kamuoyuna yansıtıldığı belirtildi.  Son yıllarda yaşanan kitlesel göç hareketlerinin komşu ülkelerdeki istikrarsızlık, iç savaş ve terörden kaynaklandığı hatırlatılan açıklamada, Türkiye'nin, zulümden ve ölümden kaçan insanların sığındığı ilk kapı olduğu vurgulandı.

Savaştan kaçan, ailesi ve çocuklarıyla Türkiye'yi ev bilmiş 3 milyonun üzerinde Suriyelinin ülkede konuk edildiği belirtilen açıklamada, Türkiye'nin gerek güvenlik gerek barınma gerekse yasal mevzuat noktasında birçok düzenleme gerçekleştirerek sığınmacıların sağlıklı bir şekilde günlük hayata uyumunu sağlamaya çalıştığı, bu bağlamda göçün etkilediği diğer ülkelere göre çok daha etkin, modern ve insani bir yaklaşım ortaya koyduğu kaydedildi.

Gerek kamplarda gerek kamp dışında kalan Suriyelilerin parmak izlerinin alındığı, güvenlik soruşturmalarının yapıldığı ve bu kişilere "Geçici Koruma Kimlik Belgesi" verildiği bildirilen açıklamada Suriyeli misafirlerle gerek kendi aralarında gerekse vatandaşlarla zaman zaman yaşanan gerginliklerin son günlerde çarpıtılarak, abartılarak toplum içinde infial yaratacak bir dille aktarılmakta olduğu belirtildi. Bu durumun isafirperverlik ve ensar ruhuyla bağdaşmayacak şekilde, başka bir boyuta taşınmak istendiği ve bu konunun bir fitne, nifak ve iç siyaset malzemesi haline getirilmeye çalışıldığı ifade edildi. Suriyelilerin Türkiye'de işlenen toplam suçlara oranı Türkiye'deki toplam nüfusları göz önünde bulundurulduğunda ülkez genel suçlarına göre oldukça az olduğunun kaydedildiği açıklamada,  Suriyelilerin karıştıkları olayların Türkiye'deki toplam asayiş olaylarına oranı 2014-2017'de yıllık ortalama yüzde 1,32 olduğu ifade edildi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Özgür Mumcu'ya Çirkin Yanıt

İçişleri Bakanlığı Açıklama Suriyeli Mülreci Suç Ev Sahipliği Mevzuat Türkiye Vatandaş Asayiş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500