İdlib'de Gerilimi Azaltma Bölgesinde Türk Kontrolü

Kazakistan'ın başkenti Astana'daki 6. tur görüşmelerine katılan bir yetkili, Suriye'nin kuzeyindeki İdlib kentinde kurulacak gerilimi azaltma bölgesini Rusya, Türkiye ve İran'ın kontrol edebileceğini söyledi.

İdlib'de Gerilimi Azaltma Bölgesinde Türk Kontrolü
İdlib'de Gerilimi Azaltma Bölgesinde Türk Kontrolü Ecem Şenol
Bu içerik 904 kez okundu.

Sputnik'e konuşan ismi açıklanmayan yetkili, gerilimi azaltma bölgesinde muhaliflerin bulunduğu alanı Türkler’in, hükümet güçlerinin bulunduğu alanıysa Ruslar ve İranlılar’ın kontrol edeceği ifade edildi.

Sputnik'e konuşan bir başka kaynak, söz konusu bilgiyi doğruladı. Kaynak, Türk güçlerinin, İdlib'de gözlem faaliyetleri yürütebileceğini ve bunun, sadece İdlib'de geçerli olacağı kaydedildi.

Bir diğer kaynaksa, Türkiye'nin gözleme faaliyetlerine dâhil edilmesinin 6. tur görüşmelerindeki en zorlu konulardan biri olduğunu kaydetti. Ankara ve Tahran'ın nüfuz sahibi olmak istemesi nedeniyle İdlib'de muhaliflerin kontrolündeki bölgeye hangi ülke güçlerinin gönderileceği konusunda ciddi fikir ayrılıkları mevcut olundu.

Şu ana dek güneyde Ürdün sınırında, Şam yakınındaki Doğu Guta'da ve Humus'un kuzeyinde kurulan üç gerilimi azaltma bölgesinde Rus güçleri tarafından gözetilirken,  6. tur görüşmelerinde tarafların, İdlib'de kurulması planlanan gerilimi azaltma bölgesinin detayları üzerinde durduğu ifade edildi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Merkel: ''Türkiye'ye Silah Sevkiyatı Yasağına Karşıyım''

 

 

Türkiye İdlib İran Rusya Gerilimi Azaltma Bölgesi Görüşme Kazakistan Astana Barış Detay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500