Idlib'e Türk ve Rus Askeri Konuşlanabilir

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim kalın yaptığı açıklamada IŞİD'le mücadle kapsamında Suriye'nin Idlib bölgesine Türk ve Rus askerinin konuşlanabileceğini aktardı.

Idlib'e Türk ve Rus Askeri Konuşlanabilir
Idlib'e Türk ve Rus Askeri Konuşlanabilir Ecem Şenol
Bu içerik 1156 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'e Türk ve Rus askerinin konuşlanabileceğini ifade etti. Kalın, muhtemelen İdlib bölgesinde ağırlıklı olarak Türkler ve Ruslar’ın, Şam etrafında ağırlıklı olarak Rusya-İran’ın, güneyde Deraa bölgesinde Ürdün'ün ve Amerikalıların içinde yer alacağı bir mekanizma üzerinde çalışıldığını aktardı. Kalın, hatta Rusların bir önerisi olduğunu, belki Kırgızlar’ın, Kazaklar’ın belirli sayılarda güç gönderebileceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı açıklamada, çatışmasızlık bölgeleriyle ilgili Türkiye, Rusya ve İran arasında bir mekanizma kurulduğunu ve bir çalışma grubu olduğunu, geçen hafta Putin’in Suriye özel temsilcisi Lavrentiyev’in de Türkiye’de olduğunu ifade etti.

Kendisinin de onunla oturduklarını ve detaylı bir şekilde konuştuklarını aktaran İbrahim Kalın, şimdi teknik heyetlerin bu çatışmasızlık bölgelerinin lojistiğini tartıştıklarını, tampon bölge tabirinin teknik olarak doğru olmayacağını, ama rejim güçleri ile muhalif güçlerin arasında konuşlandırılacak güçlerin kimlerden oluşacağı, sayısının ne olacağı, mekanizmalarının ne olacağı konusunda şu anda o heyetler çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Temmuz başında yapılacak Astana toplantısında da bunun belirli bir noktaya gelmesini beklediklerini, muhtemelen İdlib bölgesinde ağırlıklı olarak Türkler ve Ruslar’ın, Şam etrafında ağırlıklı olarak Rusya ve İran’ın, güneyde Deraa bölgesinde Ürdün’ün ve Amerikalıların içinde yer alacağı bir mekanizma üzerinde çalışıldığını dile getiren Kalın, hatta Rusların bir önerisi olarak, belki Kırgızlarla, Kazaklar’ın belirli sayılarda güç gönderebileceklerini ifade etti.

Şimdi İdlib’in şu anda bir milyondan fazla nüfusu olduğunu ve buraya ne kadarlık bir güç konuşlandırılması gerekeceğini şu anda askerlerin müzakere ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Sözcüsü Temmuz’daki Astana toplantısına kadar bunun daha somut bir şekil almasını beklediklerini dile getirdi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

Savcıdan Flaş İlker Başbuğ Talebi

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın Açıklama Idlib Suriye IŞİD Mücadele Rus Askeri Türk Askeri Düzenleme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500