“İki Sene Sonra Sizi Asacağız”

İstanbul Kartaltepe Kışlası Komutanı Piyade Albay Davut Ala, Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nda darbe gecesini anlattı.

“İki Sene Sonra Sizi Asacağız”
“İki Sene Sonra Sizi Asacağız” Yaren Yalçın
Bu içerik 1383 kez okundu.

İstanbul Kartaltepe Kışlası Komutanı Piyade Albay Davut Ala, Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nda darbe gecesini anlattı.

15 Temmuz gecesi darbecilerle girdiği çatışmada vücuduna 7 kurşun isabet eden ve hastanede öldüğü sanılan Piyade Albay Davut Ala, o anları anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Kartaltepe Kışlası’ndaki görevine 15 Temmuz’dan bir hafta önce başladığını belirten Albay Davut Ala, o gün Tugay Komutanı’nın izinli göründüğünü, o akşam için atış talimatı emrini tugay komutanı yardımcısının verdiğini, normal zamanda Cuma günleri atış yapılmadığını, kendisini de atış yapılmaması emrini verdiğini, kışlada stajyer ve astsubay öğrencileri olduğunu, bu öğrencilerin ellerine bir kez bile silah almadığını, öğrencilerin ‘tatbikat yapılacak’ denilerek kandırıldığını aktardı.

15 Temmuz günü saat 17.04 sıralarında cep telefonlarına ’15-16-17 Temmuz günleri Taksim, Sultanahmet, Ayasofya, Marmaray, metro, vapur seferleri…eylem ikazı’ şeklinde bir mesaj geldiğini kaydeden Albay Ala,  İstanbul’un bütün bölgelerinin eylem ikazı haline dönüştüğünü, ikaz eylemlerinin normalde belirli bir bölge için geldiğini, darbe girişimine hazırlık sürecinin buradan belli olduğunu söyledi.

GATA’dan Yusuf Astsubay’ın kendisini aradığını, Kuleli Lisesi’nden bir yüzbaşının kendisini durdurduğunu ve darbe olduğuna ilişkin bilgi verdiğini aktaran Davut Ala, olaya inanamadıklarını, Yusuf Astsubay'ı GATA’da psikiyatri tedavisi gören birinin yanına refakatçi olarak gönderdiklerini, ‘Psikiyatriye gitti, kafayı yedi’ şeklinde düşündüklerini, bu yüzyılda böyle bir şey düşünemediklerini söyledi.

Evden çıkıp kışlaya giderek silahlarını kuşandıklarını kaydeden Ala, Top Kule Kışlasına gittiklerini, kışlaya dört helikopterin indiğini, Yunanistan’a kaçan helikopterin de orada olduğunu, daha sonra futbol sahasına inen helikopterin CNN Türk ve Kanal D baskınına giden ve orada yaralanan Fetullahçı Terör Örgütü subaylarını taşıdığını söyledi.

Arka kapıyı açtıklarında sedyede yatan 2 askerden birinin istihbarat ve kurmay subayı, diğerinin akademiden kurmay subay olduğunu vurgulayan Albay Ala, ‘Yazıklar olsun size. Bu yaptığınız vatanı bölmekten başka bir şey değil’ dediğini, onların da ‘Göreceksiniz 2 yıl sonra sizi yargılayacağız, asacağız’ şeklinde cevap verdiğini, daha sonra bu şahısları etkisiz hale getirerek yüzbaşına teslim ettiğini aktardı.

Sabaha karşı saat 04.00 sıralarında çatışmaya girdiğini anlatan Albay Davut Ala gözyaşlarına hakim olamadı. Bacağından, karaciğerinden vurulan, kaburgaları kırılan, dalağı delinen ve parmağı kopan Ala, hastanede ‘öldü’ sanılarak bir kenara bırakıldığını anlattı.

Askeri üniformalı iki kişiye ‘teslim olun’ şeklinde bağırdığını belirten Ala, ilk iki mermiyi orada yediğini, cüzdanı sayesinde kurşunun bacağını sıyıp geçtiğini, sağ parmağını kaybettiğini, helikoptere bineceklerini düşünerek o tarafa yöneldiğini, sıçradığı sırada karaciğerinden de vurulduğunu, kopan parmağını avucuna alarak gittiğini, şehit olacağını düşünerek vali yardımcısını arayarak ‘hakkınızı helal edin’ dediğini, Kelime-i Şehadet getirdiğini, ‘çocuklarım önce Allah’a sonra size emanet’ dediğini ve daha sonra bayıldığını söyledi.

2 gün sonra gözlerini hastanede açtığını, hastaneye ilk götürüldüğünde ‘öldü’ diyerek bir kenara atıldığını, yaşamasının bir mucize olduğunu, kaburgalarının kırıldığını, diyaframının delindiğini, sol dizinde ve ayağında 3 mermi olduğunu kaydeden Davut Ala, Rum askerinin bile halka o eziyeti etmeyeceğini söyledi.

kartaltepe kışlası komutanı piyade albay davut ala 15 temmuz darbe komisyonu darbe gecesi fetö
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500