İki Ülke Arasında Lahmacun Krizi

Güney Kıbrıs Rum kesimi ile yaşanan baklava, kalamata zeytini, feta peyniri ve hellim peynirinin tescili krizine Ermenistan ile lahmacun krizi de eklendi.

İki Ülke Arasında Lahmacun Krizi
İki Ülke Arasında Lahmacun Krizi Tuğba Önkibar
Bu içerik 959 kez okundu.

Son zamanlarda yiyeceklerin tescil sorunu ülkeler arasında krizlere sebebiyet veriyor. Kıbrıs'ın ünlü hellim peynirinin Rumlar tarafından tescillendirmek üzere AB’ye başvurmuş, Türkiye ve KKTC’de tepkilere neden olmuştu. Türkiye ve KKTC AB’de durumu engellemek için girişimlerde bulunmuştu. 

Normalleşme girişimleri kesintiye uğrayan Ermenistan ile de krizin eli kulağında. Alınan bilgilere göre Rusya başkenti Moskova’da faaliyet gösteren “Lamadjo” adlı lokantasının, menüsünde bulunan “Lamadjo” yemeği dikkatleri çekti. Lamadjo, lahmacunun usulleriyle yapılıyor. Fonetik olarak da lamadjo kelimesi 'lahmacun'u andırıyor. 

Moskova'da iki şubesi bulunan Ermeni restoranının sahiplerinin "lamadjonun" Ermeni mutfağına ait olduğunu savunduğu öne sürüldü.

Ermenistan ile benzer bir konuda daha önce de tartışma çıkmıştı. UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne Ermenistan’ın lavaşı aldırması ve sahiplenmesi üzerine Türkiye konuya ilişkin çalışmalara başlamıştı. Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan ve İran lavaş hakkında hep birlikte bir dosya oluşturarak UNESCO’ya sunmuştu. Sunulan dosyaya ilişkin verilen kararın sonucu 28 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında bu yıl Etiyopya’da gerçekleştirilecek Somut Olmayan Kültürel Mirası 11. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda öğrenilecek.

rusya ermenistan kktc lahmacun kriz gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500