İki Ülke Arasında Sular Duruluyor Mu?

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Türkiye ile Irak arasında yaşanan Musul krizine dair önemli bir açıklamada bulundu. Carter, Türkiye ve Irak'ın Musul konusunda prensipte anlaştığını öne sürdü.

İki Ülke Arasında Sular Duruluyor Mu?
İki Ülke Arasında Sular Duruluyor Mu? Tuğba Önkibar
Bu içerik 1107 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Ashton Carter, IŞİD'e ilişkin operasyonlarla ilgili görüşme yapmak için Türkiye'yi ziyaret etti.

Carter, darbe gecesi bombalanan Meclis’i dolaştıktan sonra şunları söylemişti: 

”Türk halkına baş sağlığı diliyorum. Binlerce insanın özgürlük ve demokrasi için adeta savaş verdiği dünyanın her yerinde görüldü. Dünya, bu insanların kahramanlıklarının ve nasıl korkunç bir şekilde öldürüldüğünün farkında. Biz sizinle müttefikiz. Dostum Fikri Işık'a da teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Kendisiyle görüşme fırsatı bulmak benim için son derece önemli."

Carter "IŞİD için özellikle önemli olan Dabık'ın sizin destekleriniz ve ÖSO güçlerince kurtarılmasından dolayı sizleri tebrik ediyorum. Tüm dünya bu hususta müteşekkirdir. Türkiye'nin Irak ve Suriye'den kaynaklanan milyonlarca sığınmacıya evini açarak büyük yük taşıdığını görüyoruz" dedi.

Carter, "Türkiye'nin Irak ve Türkiye'de yaşanan gelişmelerle ilgilenmesi makuldür. Sınır güvenliğinizin sağlanması adına aldığınız tedbirleri destekliyoruz. Türkiye'nin IŞİD'e karşı sürdürülecek operasyonlara katılmasını istiyoruz. Türkiye ile birtakım fikir ayrılıklarımız olsa da, prensip olarak daima mutabıkız. Her türlü terörizme karşı çıkmak da bu prensipler arasındadır. Sonuç olarak, aynı hedeflere nasıl ulaşılabileceği konusunda izlenecek yöntemlerde farklılıklarımız mutlaka olabliyor, fakat iki yakın müttefik olarak her konunun üzerinde çalışarak tüm bunları aşabiliriz" diye konuştu.

ashton carter abd milli savunma bakanı fikri ışık ışid suriye musul ırak anlaşma gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500