İki Ülkeyle İmzalar Atıldı

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin kendi hava ve füze savunma sistemini geliştirme amacıyla Fransız ve İtalyan şirketlerle ön anlaşma imzaladığını açıkladı. Buna göre projenin, NATO şemsiyesi altında iki ülkeyle geliştirileceği öğrenildi.

İki Ülkeyle İmzalar Atıldı
İki Ülkeyle İmzalar Atıldı Başak Tatar
Bu içerik 792 kez okundu.

Bakan Işık, Ankara'da yapılan Fransa Milli Günü Resepsiyonu’na katıldı ve önemli konu başlıklarına değindi. Türkiye’nin, kendi hava ve füze savunma sistemini kurma kararı aldığı ve bu doğrultuda Türk, Fransız ve İtalyan şirketleri arasında ilk mutabakat zaptının imzalandığını duyurdu. Işık, 15 Temmuz sonrası Türkiye'nin hava savunma konusunun yeniden gündeme gelip hem iç hem dış tehdide karşı özel bir hava savunma sisteminin gerekliliğine dikkat çekti. Işık, “Türkiye, Fransa ve İtalya'nın hava ve füze savunma sistemi, her türlü tehdide karşı koyacak niteliği birlikte geliştirmeye yöneliktir'' dedi.

Bu projenin araştırmayı, geliştirmeyi ve ortak üretimi kapsadığını kaydeden Milli Savunma Bakanı, NATO şemsiyesi altında ittifak ilişkisi olan 3 ülkenin yaptığı, son derece büyük çaplı bir proje olduğunu ve birlikte yürümeye başladıklarını söyledi.

Ayrıca Yunanistan’ın da NATO sistemlerine entegre ABD yapımı, Patriot ile Rus malı S-300 hava savunma sistemi kullandığını belirtip Bulgaristan'da da Rus S-300'ler konuşlu bulunduğunu anlatan Işık, “Azerbaycan ve İran, Rus malı S-300 hava savunma sistemi aldı. Suriye'de Şam ve civarında S-300, Lazkiye bölgesinde ise bunun bir üst modeli olan S-400 füze savunma sistemi bulunuyor” ifadelerini kullandı.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Galatasaraylı Futbolcu Malaga'da

 

italya fransa imza anlamşa savunma sistem füze hava türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500