İlk Ticaret Merkezi İran'da Açıldı

Türkiye’nin ilk Türk Ticaret Merkezi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin açılışını yaptığı İran’ın başkenti Tahran’a kuruldu. 4500 metrekarelik bir alanda kurulan ticaret merkezi, Tahran’da açılan ilk yabancı ticaret merkezi özelliği oldu.

İlk Ticaret Merkezi İran'da Açıldı
İlk Ticaret Merkezi İran'da Açıldı Ecem Şenol
Bu içerik 3369 kez okundu.

Siyasi ve ekonomik kalabalık bir heyet başkanlığında Tahran’a gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Tahran’daki merkezin açılış töreninde yaptığı konuşmada, 20 farklı ülkeye benzeri ticaret merkezleri kurmayı planladıklarını ifade etti. Bakan Zeybekci, bu projeyle, Türk ihracatçılarının, üreticilerin, sanayicilerin bir merkezde toplanması ve bunların da hükümet tarafından desteklenmesinin hedeflendiğini aktardı. Bunu ilk önce yakınlarından, komşudan ve kardeş ülke İran’dan başlamayı tercih ettiklerini belirten Zeybekçi, bu amaçla ilk ticaret merkezini de İran’da açtıklarını, çünkü İran’la Türkiye birbirinin rakibi iki ülke değil, birbirini tamamlayan iki ülke olduğunu inandıklarını belirtti.

Bakan Zeybekci, Tahran’daki Türk ticaret merkezinin 4500 metrekarelik geniş bir alanda inşa edildiğini belirterek, ilk ticaret merkezini Tahran’a açtıklarını, bunun Tahran’da açılan ilk ticaret merkezi olduğunu ve Tahran’da başka hiç bir ülkenin böyle bir ticaret merkezi olmadığının altını çizdi. Bakan Zeybekci, iki ülkenin hedeflediği ticaret hacmi için cumhurbaşkanın ve İran cumhurbaşkanının kendilerine koymuş olduğu hedefin 30 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmak olduğunu, ardından 50 milyar dolarlık dış ticaret hedefine doğru yol almak olduğunu aktardı.

Konuşmasında iki ülkenin 2015 yılının Ocak ayında başlattığı tercihli ticaret sistemine de değinen Bakan Zeybekci, tercihli ticaret anlaşmasının ikinci aşamasına geçtiklerini ve 265 ürünlük tercihli ticaret anlaşmasına 120 ürün daha eklediklerini belirtti. Ekonomi Bakanı Zeybekci, Tahran’daki temasları kapsamında, İran İletişim ve Bilgi Teknolojisi Bakanı ve Karma Ekonomik Komisyonu Eş Başkanı Mahmud Vaizi ve İran Maden, Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade ile heyetler arası görüşmede bulundu.

Mahmud Vaizi ile ortak basın toplantısı düzenleyen Bakan Zeybekci, uzun vadede İran’la tüm ticaretin serbest hale getirilmesini amaçladıklarını söyledi. Zeybekci, tercihli ticaret konusuna uzun vadeli baktıklarını ve asıl hedefin tüm ticaretin ve tüm ürünlerin serbest hale getirilmesi olduğunu ve öncelikli hedefin, sınır bölgelerindeki iki tarafın birbirinin tüm ihtiyacını karşılaması olduğunu belirtti. Basın toplantısında, tercihli ticaret anlaşmasına kısa vadeli bir bakış açısı içinde olmadıklarını söyleyen İranlı Bakan Vaizi, tercihli ticaretle büyük bir karar almış olduklarını ve iki ülke özel sektörünün iki devletin aldığı kararın herkesin yararına olacağının bilinmesi gerektiğini aktardı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Suriye'nin Güneyinde Barış Sesleri

İran Ticaret Merkezi Bakan Zeybekçi Ekonomi Bakanı Tahran Açılış Konuşma Açıklama Ekonomi Komşu Ülke Anlaşma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500