İlker Başbuğ: Pişman Değilim

Darbe Araştırma Komisyonuna konuşan genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, ’15 Temmuz’a askeri darbe demenin TSK’ya büyük haksızlık olduğunu söyledi.

İlker Başbuğ: Pişman Değilim
İlker Başbuğ: Pişman Değilim Yaren Yalçın
Bu içerik 1410 kez okundu.

Darbe Araştırma Komisyonuna konuşan genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, ’15 Temmuz’a askeri darbe demenin TSK’ya büyük haksızlık olduğunu söyledi.

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kurulan Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na bilgi vermek için katıldı.

İlker Başbuğ, bugüne kadar görüş ve düşüncelerini gerek medya gerekse kitaplarında açık ve net olarak ifade ettiğini, yeni bir şey söylemeyeceğini belirterek sözlerine başladı. Yazdığı 8 kitabı TBMM kütüphanesine hediye etmek için getirdiğini söyleyen Başbuğ, her zaman partiler üstü bir durumda olmaya özen gösterdiğinin altını çizerek, kendisine soru yöneltirken bunun hatırlanmasını istedi.

Fetullahçı Terör örgütü’ne en net tavrı kendisinin aldığını vurgulayan İlker Başbuğ, FETÖ’nün yaptıklarını bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün siyasetçilerin sosyal bir hizmet olarak gördüklerini belirterek, Cemaat’e neden karşı çıkmak gerektiğini anlamadıklarını söyledi.

15 Temmuz’u askeri darbe olarak nitelendirmenin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) büyük haksızlık olduğunu kaydeden Başbuğ, Fetullahçı Terör Örgütü’nün TSK'ya sızdırdığı cunta vasıtasıyla yapılan bir darbe olduğunu savundu.

15 Temmuz’da yaşananları bir oyun veya başka terimlerle değerlendirmenin yanlış olduğunu belirten İlker Başbuğ, darbenin başarısız olmasında en önemli etkenin, TSK’nın komuta kademesinin darbecilerin yanında yer almak yerine girişime karşı direnmesi olduğuna dikkat çekti.

Darbe girişimi gecesi felaketin eşiğinden dönüldüğüne dikkat Çeken Başbuğ, Fetullahçı Terör Örgütü üyelerinin başarılı olması durumunda, Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasada yer alan temel niteliklerinden, demokrasi, laik devlet sistemi ve hukuk devletinin zerresinin ortada kalmayacağını, yaşanan olayın vahim ve kapsamlı olduğunu söyledi.

Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı döneminde MİT’ten Fetullah Gülen cemaatiyle ilgili rapor istediğini, raporda TSK’ya nasıl sızdıklarıyla ilgili bilgi yerine genel bilgilerin yer aldığını, sadece 8-9 polisin isminin geçtiğini, en tepedeki ismin de Ali Fuat Yılmazer olduğunu aktardı.

Kozmik Oda’da çuval çuval belge çıktığının yalan olduğunu belirten Başbuğ, çoğu verilerin dijital olduğunu, aramayı yapan hakimin kod kelimeleri yazarak karşılığını aradığını söyledi. Başbuğ, hakimin baktığı dokümanların tamamını Genelkurmay’da bir kasaya kilitlediklerini, kesinlikle dışarı çıkarmadıklarını, savcı Mustafa Bilgili’nin isteği üzerine 16 Mart 2013’te Genelkurmay’dan çıktığını ve TÜBİTAK yetkililerine kadar gittiğini kaydetti.

‘Kozmik Oda’ya girilmesine ben izin verdim’ diyen İlker Başbuğ, girilmesine müsaade edilmemesi halinde Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı gibi bütün faili meçhul cinayetlerin TSK üzerine atılacacağını söyledi ve bu konuda pişman olmadığını, doğru yaptığına inandığını söyledi.

genelkurmay eski başkanı ilker başbuğ tbmm darbe araştırma komisyonu fetö fethullah gülen 15 temmuz türk silahlı kuvvetleri mit kozmik oda
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500