İlla Başkan Olacaksan...

Partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, katliam yapan IŞİD’lilerin konuşmaması için bir bir temizlendiğini söyledi.

İlla Başkan Olacaksan...
İlla Başkan Olacaksan... Yaren Yalçın
Bu içerik 1491 kez okundu.

Partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, katliam yapan IŞİD’lilerin konuşmaması için bir bir temizlendiğini söyledi.

Türkiye’nin ittifak olarak El Nusra ve IŞİD’i seçtiğini, bunlarla ittifak yapan bir hükümetin meşru görülemeyeceğini belirten Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Sahada da masada da olacağız’ sözlerini “Kaybettiğini söylemeye çekiniyorsun. Gaziantep’te devlet bazı mahallelere giremiyor. Katliam yapan IŞİD’liler konuşmasınlar diye bir bir temizleniyor. Bu IŞİD ile iş yapıldığının en büyük kanıtıdır” şeklinde değerlendirdi. Demirtaş HDP’nin terörist ilan edilmeye çalışıldığını söyleyerek, aklı olan hükümetin HDP ile kurduğu bağ üzerinden Ortadoğu’ya, Avrupa’ya açılacağını söyledi.

Musul’da yeni bir süreç başladığını kaydeden Demirtaş, “O coğrafyanın kadim hakları kendi hakkını ve hukukunu elde etmek için direnecekler. İşte biz ezilen o bütün halkların yanında olacağız. Allah Peşmerge kuvvetlerinin direnen halkın yanında olsun” dedi.

Türkiye’de 80 ilin olduğunu söyleyen Demirtaş, Şırnak’ın haritadan silindiğini, 60 binden fazla Şırnaklı’nın şehri terk ettiğini, Şırnak’ın ganimet karşılığında bir şirkete teslim edildiğini, eşyalarını almaya giden insanların eşyalarını şirketin vermediğini söyledi.

Çoğunluğu AKP’den olmak üzere 80-90 milletvekilinin darbeden haberdar olduğunu, kriz çıkmaması için şimdilik bu isimlerin açıklanmadığını söyleyen Demirtaş, “Hangilerinin darbeden haberi vardı, hangisi başbakan olacaktı… Erken seçim yapıp aday göstermeyecekler, siyasi kriz çıkmasın diye susuyorlar” ifadelerini kullandı.

Başkanlık sistemine değinen Selahattin Demirtaş, “İlla bir devlete başkan olacaksan Devlet Bahçeli’ye ol” dedi ve devletin referandum çalışması yapması halinde bunu engelleyecek tek bir kurumun olmadığını, demokrasinin sokakta olduğunu, böyle bir ortamda sandığın faşizmi sadece meşrulaştırdığını, erken seçim isteniyorsa OHAL’in kaldırılıp, yayını durdurulan televizyonların iade edilmesini, mitinglerin serbest bırakılmasını istedi.

hdp selahattin demirtaş gaziantep ışid cumhurbaşkanı erdoğan başkanlık sistemi devlet bahçeli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500