İngiliz Gazetesi'nden Çarpıcı Türkiye Yorumu

İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye'deki siyasi hava hakkındaki makalesinde, başarısız darbe girişiminin yıldönümüne 'yeniden canlanan Türk demokrasisinin damga vurduğunu' yazdı.

İngiliz Gazetesi'nden Çarpıcı Türkiye Yorumu
İngiliz Gazetesi'nden Çarpıcı Türkiye Yorumu Ecem Şenol
Bu içerik 949 kez okundu.

Simon Tisdall imzalı analizde, Recep Tayyip Erdoğan baskıyı meşrulaştırmak için ulusun karşılaştığı tehlikelere vurgu yapmayı planladığını, ancak kitlesel yürüyüşün muhalefeti yeniden canlandırdığını aktardı.

Yazıda bir ay süren, ülkeyi bir uçtan diğer uca ka teden hükümet karşıtı ‘Adalet Yürüyüşü’nün ve bir milyondan fazla Türk’ün katıldığı İstanbul’daki kitlesel mitingin başarısının, Türkiye’nin otoriter Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a muhalefeti yeniden canlandırdığı aktarıldı.

Makalede, güç gösterisi bir an için hükümetin şaşırıp kalmasına yol açtı. Bu haftaya 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümüne işaret eden, doruk noktası Erdoğan’ın girişimden tam bir yıl sonra Pazar sabahının ilk saatlerinde Meclis’te yapacağı konuşmanın olduğu, bir dizi resmi etkinliğin damga vurması gerekiyordu.

Erdoğan’ın sert baskısını meşrulaştırma amacıyla ulusun karşılaştığı kötülüklere ve kendi kahramanca metanetine vurgu yapacağını, ancak yıl dönümüne bunun yerine merkezdeki muhalefet partisinin, Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başını çektiği canlanan Türk demokrasisi konuşmalarının hükmettiğine yer verilen yazıda, Erdoğan’ın ‘tek adam yönetimi’ne karşı mücadeleye ve ‘ikinci darbe’ olarak adlandırdığı Erdoğan’ın başarısız girişimi takiben gücü elinde toplamasını tersine çevirmeye ant içildiği de belirtildi.

Yazıda ‘çekingen ve mütevazı’ olarak tanımlanan Kılıçdaroğlu’nun ‘meydan okuma gösterisinin’, onun ve CHP’nin imajını değiştirdiği belirtilirken, ‘Türklerin baskıcı siyasi iklimdeki umutsuzluk duygusunu hafiflettiği de aktarıldı. Yazıda, darbe teşebbüsünden beri yaklaşık 190 bin kişinin gözaltına alındığı, işten atıldığı ya da açığa alındığı ve Erdoğan’ın süreci muhaliflerini etkisiz kılmak için kullanmakla suçlandığı kaydedildi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

İngiliz Basını The Guardian Türkiye Darbe Girişimi Adalet Yürüyüşü OHAL Baskı Yönetim Tayyip Erdoğan Kemal Kılıçdaroğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500