İnşaat Devine Kayyum Atandı

Fethullahçı Terör Örgütü'ne destek sağladıkları gerekçesiyle Anadolu Sulh Ceza Hakimliği'nin verdiği kararla Dumankaya ailesine bağlı şirketlere kayyum atanmasına karar verdi.

İnşaat Devine Kayyum Atandı
İnşaat Devine Kayyum Atandı Tuğba Önkibar
Bu içerik 868 kez okundu.

Aralarında Bank Asya personelleri ve iş adamlarının da olduğu zanlılara yönelik başlatılan soruşturma çerçevesinde savcılık, dosyada bahsi geçen Dumankaya şirketleriyle ilgili CMK’nın 133. maddesi gereğince kayyum atanmasını talep etti.

Talebi değerlendirmeye alınan Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği, dosya çerçevesinde ifadesine başvurulan gizli tanıkların Dumankaya adlı firmanın tüm ortaklarıyla birlikte FETÖ/PDY terör örgütüne üye oldukları ve örgüte finansman sağladıkları yönünde ifade verdiklerini belirtti. Dosya çerçevesinde bahsi geçen şüphelilerin terör örgütü FETÖ/PDY üyesi oldukları, üyeliğin gereklerini finansal yönden yerine getirdikleri, bu örgüte finansal yardım sağladıklarının vurgulandığı kararda, zanlılardan Halit Dumankaya’nın oğlu Barış Değer Dumankaya’nın henüz firarda olduğu, tüm aramalara rağmen yakalanmadığı ve teslim de olmadığı belirtildi.

Bank Asya müfettişleri tarafından sunulan raporda, Dumankaya şirketine ait 1200 adet çekin yalnızca tek bir şubede işlem yapıldığının belirlendiği belirtilen kararda, Dumankaya ailesine ait şirketlerin ticari hayatta FETÖ/PDY örgütüyle beraber hareket ettikleri, örgüte finansman sağladıkları noktasının açık ve net olduğunun belirtildiği eklendi.

FETÖ/PDY örgütü aleyhine deliller bir araya geldikçe şu anki yöneticiler tarafından şirketlerin mal varlıklarının başkalarına devredilebileceği hatta hepsinin satılarak nakde çevrilerek yine örgütün amaçları paralelinde kullanılabileceği belirtilen kararda, bu nedenle bahsi geçen şirketlere 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 13. ve 19. maddeleri ve CMK’nın 133. maddesi gereğince kayyum atanması, yine aynı maddeler gereğince TMSF yetkililerinin kayyum olarak görevlendirilmelerinin talep edildiği belirtildi.

Talebi kabul eden Sulh Ceza Hakimliği, bu doğrultuda Halit Dumankaya, Barış Değer Dumankaya, Ayla Dumankaya Pirinççi, Uğur Dumankaya ve Semih Serhat Dumankaya’a bağlı şirketlere, TMSF görevlilerinin yönetim organının tüm yetkilerini kullanmak ve yeni yönetim kurulu oluşturmak üzere kayyum olarak atanmalarına karar verdi. 

 

fetö dumankaya bank asya tmsf kayyum gündem son dakika haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500