İnsan Hakları Anıtı Ablukaya Alındı

Akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın ihraç edilmelerinin ardından gözaltına alınmasını protesto eden gruba polis ser müdahalede bulundu.

İnsan Hakları Anıtı Ablukaya Alındı
İnsan Hakları Anıtı Ablukaya Alındı Ecem Şenol
Bu içerik 1055 kez okundu.

Kanun hükmünde kararnameyle ihraç edildikten sonra görevlerine iade edilme talebiyle açlık grevi başlatan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın gözaltına alınmasını protesto edenlere polis müdahalede bulunarak 13 kişiyi gözaltına aldı.
 

Gülmen’in önce oturma eylemi, ardından Özakça ile açlık grevine başladığı Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı’na polisin uzun süre kimseyi yaklaştırmazken, CHP ve HDP’li vekillerin girişimiyle cadde giriş-çıkışlara tekrar açıldı.

Gülmen ve Özakça’ya başından beri destek olan Veli Saçılık, Acun Karadağ, Semih Özakça’nın annesi Sultan ve eşi Esra Özakça alanda basın açıklaması yaptı. Sultan ve Esra Özakça, süresiz açlık grevine başladıklarını duyurdu. Polis, anıt çevresinde oturma eylemine başlayan grubu dağıtarak aralarında Esra Özakça, Sultan Özakça, Acun Karadağ, Veli Saçılık’ın aralarında bulunduğu bir grup eylemci gözaltına alındı.
 

Öte yandan polis, gözaltı aracında eylemciler yer alırken dışarıda biber gazı kullandı. Aracın içine de giren biber gazı nedeniyle içeridekiler nefes almakta zorlandığı ve uzun süre aracın kapısına vurarak çıkmaya çalışan grubun aracın kapısının açılmasıyla dışarı çıktığı görüldü. O sırada Esra Özakça ise baygınlık geçirdi.
 

Daha sonrasında polis İnsan Hakları Anıtı’nı da ablukaya aldı. Gözaltıların ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ile HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar da İnsan Hakları Heykeli önünde oturma eylemi başlattı.
 

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’den randevu istediklerini, fakat talep ettikleri randevuyu alamadıklarını söyleyen CHP’li Ağbaba, bu insanların zarar görmemesi için defalarca randevu talebinde bulunduklarını ama maalesef bu eylemin sonlandırılması ile ilgili bir gelişme olmadığını ifade etti. Ağbaba, kükümetin bu insanları ölüme terk ettiğini ve onların buradan sürüklenerek hükümetin emri ile götürüldüğünün altını çizdi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

İşte MKYK'da Liste Dışı Kalan İsimler

İnsan Hakları Anıtı Ankara Yüksel Caddesi Oturma Eylemi Gözaltı Polis Biber Gazı Müdahale CHP HDP Vekil Semih Özakça
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500