İnsan Hakları Savunucularına Gözaltı

İnsan Hakları Dernekleri'nin savunucuları Büyükada'da yapacakları toplantı için buluştuklarında gözaltı şokuyla karşı karşıya kaldılar.

İnsan Hakları Savunucularına Gözaltı
İnsan Hakları Savunucularına Gözaltı Ecem Şenol
Bu içerik 1349 kez okundu.

İstanbul'da, insan hakları savunucularının korunması programı kapsamında toplantılar yapmak için Büyükada'da bir araya gelen farklı insan hakları örgütlerinin temsilcileri, kaldıkları otelde topluca gözaltına alındı.

İnsan Hakları Derneği yaptığı açıklamada,  Helsinki Yurttaşlar Derneği’nden Nalan Erkem ve Özlem Dalkıran, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nden İdil Eser ve Veli Acu, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Şeyhmuz Özbekli ve Ali Garawi'nin gözaltına alınanlar arasında bulunduğu belirtildi.

Dünya basınında ise bu durum, Türkiye’nin son bir neslin en ağır krizinde olduğunu, Türkiye’nin yeni bir cadı avı başlatması şeklinde yansıdı. Af Örgütü ise OHAL döneminde muhalefete olan baskının arttığını belirtti.

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği tarafından yapılan açıklamada ise gözaltılara ilişkin bilgi alınamadığı belirtilirken, savunucular avukatlarla görüştürülmediği için gözaltı gerekçesine dair net bir bilginin bulunmadığı ve savunuculara yönelik 24 saatlik avukat ve ailelerle görüşme kısıtı olduğu aktarıldı.

Dernek, gözaltına alınanların bir süre Büyükadada'da tutulduğunu daha sonra İstanbul içine sevk edildiğini belirtti. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

AB'den Türkiye'yle İlgili Mülteci Açıklaması

İnsan Hakları Dernek Büyükada Toplantı Gözaltı Avukat Açıklama Türkiye OHAL Görüşme 9 Kişi Af Örgütü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500