İnstagram Depresyonunuzu Yansıtıyor

Yapılan araştırmalara göre Instagram'da paylaşılan fotoğraflardan depresyon tespiti yapmanın mümkün olabileceği ortaya çıktı.

İnstagram Depresyonunuzu Yansıtıyor
İnstagram Depresyonunuzu Yansıtıyor Tuğba Önkibar
Bu içerik 1365 kez okundu.

Son araştırmalar, sosyal medyadaki bazı fotoğrafların kullanıcının depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklarını ortaya çıkarabileceğini söylüyor. Araştırmacılar, psikolojik rahatsızlıklara erken teşhis adına fotoğraf paylaşım uygulaması İnstagram’ın yeni bir çalışma alanı olabileceğine dikkat çekiyor.

Harvard Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, İnstagram’da paylaşılan gri, mavi ve karanlık karelerin ya da fotoğrafları siyah-beyaz yapan Inkwell filtresinin kullanımının depresyon belirtisi olabileceği sonucuna ulaşıldı.

İki farklı Alman üniversitesinin araştırmaları ise, Facebook’ta diğer kullanıcıların profillerine girerek ‘pasif takip’ internet diliyle 'stalk' yapan kişilerin, özellikle de başkalarının tatilde çekilmiş fotoğraflarına bakarken kin ve kıskançlık duyguları beslediğini söylüyor. 

Gazeteci-yazar Jessica Winter ise bu konudaki en çok etkinin Instagram’da görüldüğüne değiniyor.

Beden algı bozukluğu, depresyon ve kaygı bozukluğu ile ilgilenen komedyen Juliette Burton ise, bu fotoğrafların arka planında neler olduğunu asla bilmediğimizi vurgulayarak sosyal medyanın kimliklerimizi ifade etmek ve kim olduğumuzla ilgili herkese bir mesaj vermek için yeni bir araç olduğunu söylüyor. 
Burton sözlerine şunları ekliyor: "Fakat tüm bu çabaların esasen ne anlama geldiğini yeniden keşfediyoruz."

instagram facebook depresyon kaygı bozukluğu ruh sağlığı yaşam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500