İran Parlamentosu'na Silahlı Saldırı

İran'ın başkenti Tahran'da sırasıyla İran Palamentosu'nda ve Humeyni'nin türbesinde silah sesleri duyuldu.

İran Parlamentosu'na Silahlı Saldırı
İran Parlamentosu'na Silahlı Saldırı Ecem Şenol
Bu içerik 1227 kez okundu.

İran'ın başkenti Tahran'da bugün sabah saatlerinde, önce İran Parlamentosu’nda sonra da Humeyni'nin türbesinde silah sesleri duyuldu. Parlamentodaki saldırıda bir güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği belirtilirken, Humeyni'nin türbesine düzenlenen saldırıda da bir kişinin öldüğü iddia edildi.

Parlamentoya saldırı düzenleyenlerin yakalanması için operasyonların sürdüğü öğrenilirken, parlamentonun çalışmalarını normal şekilde sürdürdüğü aktarıldı. Saldırının ardından Humeyni'nin türbesinin çevresinde de güvenlik güçlerinin görev yapmaya başladığı aktarıldı.

Fars Haber Ajansı, parlamentodaki silahlı saldırganlardan birinin canlı bomba olduğunu aktarırken, saldırganın çevresinin polisler tarafında sarıldığı belirtildi. Saldırının ardından parlamento binasına giriş-çıkışlar kapatılırken, parlamentoya giden yollardan da geçişe izin verilmediği öğrenildi.

Parlamentodaki saldırıda yaralanan güvenlik görevlileri tedavi altına alınırken, Tasnim Humeyni'nin türbesine saldırı düzenleyenlerden birinin gözaltına alındığını aktardı. İran devlet televizyonu, Humeyni'nin türbesine aralarında intihar bombacısının da olduğu dört 'teröristin' saldırı düzenlediği bilgisini paylaştı.

En az sekiz kişinin yaralandığı, bir kişinin öldüğünün belirtildiği parlamentodaki saldırının ardından Humeyni'nin türbesindeki bombalı saldırıda ise bir kişinin öldüğü, beş kişinin de yaralandığı aktarıldı. Fars Haber Ajansı, Humeyni'nin türbesinde bombalı saldırı düzenlendiğini; iki saldırganın ise gözaltına alındığını kaydederken, haberde, patlamada iki kişinin yaralandığı da ifade edildi.

Tasnim Haber Ajansı, silahlı üç kişinin parlamentoya girdiğini ve iki kişinin yaralandığını aktardı. Ajans ayrıca, parlamentoda rehin alınanların olduğunu belirtti; ancak bu bilgi resmi yetkililer tarafından henüz doğrulanmadı.

Yarı resmi haber ajansları Fars ve Mehr ise silahlı bir kişinin parlamentoya girip güvenlik görevlilerine ateş açtığını; güvenlik görevlilerinden birini bacağından vurduktan sonra kaçtığını kaydetti. Bu arada Tasnim, saldırganın tutuklandığına yönelik haberler olduğunu, ancak bu haberlerin doğrulanmadığının altını çizdi.

Öte yandan İran Devrim lideri Humeyni'nin başkent Tahran'ın güneyindeki türbesinin önünde de ateş açıldığı ve olayda yaralananların olduğu belirtildi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

İlker Yücel Tahliye Edildi

İran İran Palamentosu Silahlı Saldırı Ölü Yaralı Humeyni Türbesi Açıklama Tahran Haber Ajansı Başkent Saldırı Canlı Bomba
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500