İran’da Halk Ayaklandı

İran’da ekonomik taleplerle başlayan ve hükümet karşıtı protestolara dönüşen gösteriler ikinci gününde ülke genelinde dağıldı. Bölge muhabirleri 2009’dan beri ülkede yaşanan en büyük protesto dalgası olduğunu söyledi.

İran’da Halk Ayaklandı
İran’da Halk Ayaklandı Meltem Yüksel
Bu içerik 850 kez okundu.

İran’da ekonomik taleplerle başlayan ve hükümet karşıtı protestolara dönüşen gösteriler ikinci gününde ülke genelinde dağıldı. Bölge muhabirleri 2009’dan beri ülkede yaşanan en büyük protesto dalgası olduğunu söylerken, hayat pahalılığını protesto için gösteri yapan onlarca kişinin gözaltına alındığı, 'Mollalar dışarı, ölüm veya özgürlük, Diktatöre ölüm' gibi sloganlar atıldığı belirtildi.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangir, ülkedeki bazı olayların ekonomik sorunlardan kaynaklandığını fakat anlaşıldığı kadarıyla arkasında başka şeylerin de olduğunu söyledi. Ülkenin çeşitli şehirlerinde düzenlenen gösterileri tetikleyen nedenler yükselen enflasyon, işsizlik ve yolsuzluk.

Talepler hükümet politikalarına yönelik öfkeye dönüştü. Gösterilerde Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve hükümet aleyhine sloganlar atılırken hükümetin Suriye ve Irak’taki gelişmeler dahil, izlediği dış politika da eleştirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’da yaşanan olayı kınadıklarını belirttiği açıklamasında tüm ülkeleri İran halkını ve temel hak taleplerini açıkça desteklemeye çağırdıklarını protestocuların gözaltına alınmasını da doğru bulmadıklarını söyledi. ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabı üzerinden; “Rejimin yolsuzluklarından ve ülkenin varlığını yurt dışında terörizme harcamasından bıkmış olan İran vatandaşlarının barışçıl protestolarıyla ilgili bilgiler geliyor. İran yönetimi, kendini ifade hakkı da dahil kendi halkının haklarına saygı göstermelidir. Dünya bu süreci izliyor” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Üniversiteyi Aile Şirketine Çevirdi

İran ABD Donald Trump Protesto Tahran Polis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500