İran'daki Çifte Saldırıları DEAŞ Üstlendi

İran'da bu sabah saatlerinde peş peşe meydana gelen saldırıları İslami Terör Örgütü DEAŞ üstlendi.

İran'daki Çifte Saldırıları DEAŞ Üstlendi
İran'daki Çifte Saldırıları DEAŞ Üstlendi Ecem Şenol
Bu içerik 915 kez okundu.

Tahran'da önce İran parlamentosu sonra da Humeyni'nin türbesine düzenlenen saldırıları DEAŞ üstlendi. Bu DEAŞ'ın İran'da gerçekleştirdiği ilk terörist saldırı olarak kayıtlara geçerken, bu durum dünya basınında da büyük ses getirdi.

DEAŞ'a ait olduğu bilinen sosyal medya hesabında, Tahran'ın merkezindeki Meclis ve Humeyni Türbesi saldırısını İslam devleti savaşçılarının yaptığı ifade edildi. Terör örgütü DEAŞ, bir hafta önce yayınladığı videoda İran'ı tehdit etmiş ve ‘’Dünden bugüne Fars diyarı’’ başlığıyla yayımladığı 36 dakikalık videoda, İran'ın Ehl-i Sünnet'e zülüm yaptığını öne sürerek, Tahran'da sabotaj eylem yapacağı tehdidinde bulunmuştu.

Dünya Körfez ülkeleri arasındaki Katar krizine odaklanmışken, İran’ın bir anda karışması tüm gözleri İran’a çevirdi. Ülkenin başkenti Tahran'da düzenlenen çifte saldırıda, meclise giren silahlı üç kişi rastgele ateş açtı. Bir koruma görevlisi hayatını kaybettiği belirtilmesinin arından İran basını ölü sayısının yediye yükseldiğini kaydetti.

Saldırganlardan birinin tabanca, ikisinin kalaşnikof silahı kullandığı ve etrafı taradığı belirtilirken, bazı kaynaklar, meclisin üst katlarında dört kişinin de rehin alındığını belirtti. Meclis'ten silah seslerinin yükselmeye devam ettiği bilgisi paylaşılırken, İran basını bir saldırganın kendisini patlattığını öne sürdü. Bazı kaynaklar da patlama sesinin el bombası kaynaklı olabileceğini aktardı.

Parlamento binasındaki saldırının ardından Humeyni Türbesi'nin önünde de 4 kişi saldırı düzenledi. Türbe saldırısında bir canlı bombanın kendini patlattığı, türbe saldıganlarından birinin de siyanür içerek intihar ettiği öğrenilirken, yaşanan acı olayda 5 kişinin yaralandığı aktarıldı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Dünya Bankası'ndan Kritik Karar

İran Saldırı Parlamento Binası Humeyni Türbesi Açıklama DEAŞ IŞİD Terör Örgütü Ölü Yaralı Silahlı Saldırı Canlı Bomba Meclis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500