Irma Kasırgası ABD Tarihin En Büyük Tahliyesine Sebep Oldu

ABD'ye doğru 5. kategoride ilerleyen Irma kasırgasının ilk vuracağı eyalet olan Florida'da 5 milyon 600 bin kişinin tahliye edilmesine karar verildi.

Irma Kasırgası ABD Tarihin En Büyük Tahliyesine Sebep Oldu
Irma Kasırgası ABD Tarihin En Büyük Tahliyesine Sebep Oldu Ecem Şenol
Bu içerik 1273 kez okundu.

Şu ana kadar Atlantik Okyanusu'nda bulunan ada ülkelerinde binlerce evi tahrip ederek 20'den fazla kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Irma kasırgası tüm hızıyla kuzeye doğru ilerlerken ABD'de ilk vuracağı Florida eyaletine ulaşmasına 450 kilometre kaldığı öğrenildi. Bahamalar ve Küba'nın kuzeyini cuma günü vuran Irma kasırgasının Florida'ya doğru ilerlerken ABD'de ana karaya cumartesi gece geç saatlerde ulaşacağı tahmin ediliyor.

Kasırganın güzergâhında bulunan başta Florida olmak üzere Kuzey Carolina, Güney Carolina, Georgia ve Virginia eyaletlerinde kısmen veya eyalet genelinde acil durum ilan edildi. Eyalet yetkilileri kasırganın etkili olacağı Florida'da yaşayan toplam nüfusunun yüzde 25'inden fazlasına denk gelen 5 milyon 600 bin kişinin tahliye edileceğini açıkladı. Georgia eyaletinde de 540 bin kişinin kıyı bölgelerinden tahliyesi kararı alındı.

Miami-Dade idari bölgesinde 10 bin kişi kasırga nedeniyle barınaklarda yaşamaya başladı. Bu bölgede de ABD tarihinin en büyük tahliyelerinden birinin gerçekleşebileceği kaydedildi. ABD Federal Acil Durum Yönetim Kurumu, Florida'daki barınakların 1 milyon kişiyi alabileceğini duyurdu.

Kasırga nedeniyle yeni barınaklar açılırken, Atlanta'da birçok otele tahliye edilen vatandaşlar yerleştirildi. Irma'nın Florida dışında Kuzey Carolina, Güney Carolina, Georgia ve Tennessee'de de şiddetli yağışlara neden olması ihtimali üzerinde duruldu. Florida Valisi Rick Scott, kasırga konusunda eyalet sakinlerine yaptığı uyarıda, zamanlarının daraldığını ve tahliye bölgesinde olanları şimdi gitmesi gerektiğini belirterek, bu eyaletin daha önce hiç görmediği derecede yıkıcı bir fırtınanın geldiğini ifade etti.

Vali Scott halka uyarısında ayrıca Irma'nın eyalette daha önce yaşanan Andrew kasırgasından çok daha büyük olacağını ifade etti. ABD Başkanı Donald Trump da haftalık ulusa seslenişinde, Irma kasırgasının 'kesinlikle yıkıcı potansiyeli olan bir fırtına' olduğu uyarısını yaptı.

Florida'nın Orlando kentindeki Disney World, Disney Springs ve spor kompleksi dâhil tüm tema ve su parklarını cumartesi sabahı itibarıyla kapatacağını açıkladı. Bölgedeki otellerin ise açık kalacağı bilgisi paylaşıldı.

ABD Kasırga Merkezi'ne göre, Irma kasırgasının tahmini güzergâhında Turkey Point'te iki nükleer reaktörlü santralin bulunması, Japonya'daki Fukushima nükleer felaketinde yaşananlarının benzerinin burada görülmesi korkusuna neden oldu. Santrallerin operatörü Florida Power & Light, Turkey Point'te nükleer santrali kasırganın şiddetli rüzgâra yol açmasından çok önce kapatacağını açıkladı. Nükleer reaktörler Miami'nin 42 kilometre güneyinde yer aldığı biliniyor.

ABD Kasırga Merkezi'ne göre, Irma kasırgasının tahmini güzergâhında Turkey Point'te iki nükleer reaktörlü santralin bulunması, Japonya'daki Fukushima nükleer felaketinde yaşananlarının benzerinin burada görülmesi korkusuna neden oldu.

Santrallerin operatörü Florida Power & Light, Turkey Point'te nükleer santrali kasırganın şiddetli rüzgâra yol açmasından çok önce kapatacağını açıkladı. Nükleer reaktörler Miami'nin 42 kilometre güneyinde yer alıyor. FPL, Florida'nın doğu yakasında ve Miami kentinin 193 kilometre kuzeyinde St. Lucie'deki iki nükleer reaktörü bulunan santrali de kapatacağını açıkladı.

South Miami Belediye Başkanı Philip Stoddard, sellerin Turkey Point'teki nükleer santralin reaktörlerine zarar vereceği endişesi taşıdığını belirtirken, FPL Sözcüsü Peter Robbins de Turkey Point'in 'güvenli ve Irma kasırgasına hazır olduğunu' aktardı.

Bölgede perşembe günü önünde uzun kuyrukların olduğu birçok benzin istasyonunda cuma günü yakıt bitmesi ve bazılarının kapatılması sonucu sıralar da kendiliğinden yok oldu.

Florida Valisi Scott, tahliye bölgelerindeki akaryakıt istasyonu sahiplerine yaptığı çağrıda mümkün olduğu sürece istasyonlarını açık tutmalarını istedi. Scott, çalışanların güvenli şekilde bölgeden çıkabilmeleri için polisin eşlik etmesini sağlayacakları bilgisini paylaştı.

Miami'de yaklaşık bin 100 evsiz, polis ve sosyal hizmet uzmanlarının iş birliğiyle zorunlu olarak tahliye edildi. Polis ve sosyal hizmet uzmanları, hayati tehlike nedeniyle verilen zorunlu tahliye kararını uygulamak için sokak sokak dolaştı. Evsizlerin çoğunluğu zorunlu tahliye emrine uyarak polise zorluk çıkarmazken, polis, emre karşı gelen evsizleri gözaltına almak zorunda kaldı.

Irma'nın ardından gelen Jose Kasırgası da şiddetini artırmaya başladı. ABD'yi vurması beklenmeyen Jose dışında Meksika Körfezi'ni etkisi altına almaya başlayan Katia Kasırgası da güçlenmeye devam ediyor.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Bir Turizm Cenneti Daha Alevlere Teslim

 

 

ABD Florida Irma Kasırgası Tahliye Eyalet Vatandaş Önlem Rick Scott Uyarı Vali Tahmini Güzergah
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500