IŞİD Bunu da Yaptı!

Musul operasyonu sürerken koalisyon ülkelerine ait uçakların uçuşuna engel olmak için daha önce ham petrol de ateşe veren IŞİD, bu sefer Mişrak bölgesinde kükürt üreten bir tesisi yaktı. Ortaya çıkan zehirli gazlar en az iki kişinin ölümüne neden oldu. NASA'nın yayınladığı bir haritada zehirli gazların Türkiye'ye ulaştığı görülüyor.

IŞİD Bunu da Yaptı!
IŞİD Bunu da Yaptı! Tuğba Önkibar
Bu içerik 1358 kez okundu.

Irak’ta en büyük ikinci şehir olan Musul’un IŞİD’den alınması için başlayan operasyondan sonra, Kayyara’ya 25 kilometre mesafedeki Mişrak’ta bulunan kükürt üretme tesisi örgüt militanları tarafından yakıldı. Tesis alev aldıktan sonra açığa çıkan hidrojen sülfür ve sülfür dioksit sebebiyle Musul'da iki sivil yaşamını yitirdi, 100’ün üzerinde kişi de yaşadığı nefes darlığı nedeniyle hastanelere akın etti.  ​

Ninova Sağlık Müdür Yardımcısı Layth Hababa, nefes darlığı nedeniyle hastaneye gelenler arasında hamile kadın ve çocukların sayıca fazla olduğunu açıkladı. 

Uzmanlar konuya ilişkin yaptığı açıklamada, halkın evlerindeki kapı ve pencereleri kapatması gerektiği uyarısında bulunurken, yaşamını yitirenlerin sayısının artmasından endişe duyduklarını söyledi. Zira NASA'nın 24 Ekim’de yayınladığı bir harita, zehirli gaz bulutunun başkent Bağdat’tan Türkiye’nin güney şehirlerine kadar geniş bir alana kadar gelebileceğini gösteriyor.

Irak orduları, geçen hafta yaptığı açıklamada tesis kontrolünü ele geçirdiklerini açıklamıştı. Ancak Iraqi News’in haberine göre, IŞİD üyesi militanları bölgeden ayrılmadan önce önce tesiste yangın çıkattı. 

Kürt kaynakların Times gazetesine aktardığına göre, IŞİD’in bu tesisleri patlayıcılarla çevrelediğini ve bölgeyi canlı kalkan olarak kullandığı insanlarla çevrelediğini anlatmıştı.

 

 

IŞİD sülfür kükürt tesis bağdat musul ırak gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500