IŞİD Kana Doymuyor!

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi, Musul'da kuşatmaya alınan terör örgütü IŞİD'in işbirliği ve hainlikle suçladığı 40 sivili idam ettiğini duyurdu.

IŞİD Kana Doymuyor!
IŞİD Kana Doymuyor! Tuğba Önkibar
Bu içerik 1370 kez okundu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi, Musul'da kuşatmaya alınan terör örgütü IŞİD'in işbirliği ve hainlikle suçladığı 40 sivili idam ettiğini duyurdu.

Yurtdışındaki ajansların son dakika haberi geçtiği açıklamaya göre, IŞİD astığı sivillerin bedenlerini elektrik direklerine 'ibret olması için' astı. Katledilen sivillere 'Irak Güvenlik Güçleri ajanı ve hain' yazılı turuncu kıyafetler giydirildi.

BM ayrıca, terör örgütünün bu hafta Musul'da cep telefonu kullanan bir kişinin ajanlık yaptığı gerekçesiyle 20 sivili öldürdüğünü aktardı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, IŞİD'in esir aldığı kadınların bazılarının örgüt militanlarına sunulduğunu bazılarının ise konvoylarda kullanıldığını belirtti.

Shamdasani'nin aktardığına göre, sivillerin bulunduğu bölgelerde sülfür ve amonyum depolayan IŞİD, önümüzdeki günlerde kimyasal saldırı gerçekleştirebilir.

CESETLERİ SÜRÜKLENDİ

Reuters, geçtiğimiz haftalarda girilen Musul'un Karama mahallesinde vurulan IŞİD militanlarının fotoğraflarını aktardı. Irak polisi, bir binada bulunan cesetleri iplere bağlayarak sürükledi ve sonrasında toprağa gömdü.

Diğer yandan, Irak Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani'nin basın kuruluşu Rudaw, Musul'un güneyinde bulunan Hammam Alil'de açığa çıkan toplu mezarda bulunan ceset sayısının 400'e çıktığını duyurdu. Bahsi geçen bölgede daha önce 100 kişiye ait kemikler bulunduğu açıklanmıştı. Uzmanlar, araştırmaların ardından mezarların bir iki aylık olduğunu ve cesetlerin henüz çürümediğini söyledi.

17 Ekim tarihinde Irak ordusu, peşmerge, Şii milisler Haşdi Şabi ve aşiret kuvvetlerinin katılımıyla başlayan büyük Musul operasyonu, ABD'nin öncülük ettiği koalisyon tarafından destekleniyor. Operasyondan sonra 3. haftada şehir merkezindeki mahallelere henüz ulaşan özel kuvvetler, sokak çatışmaları nedeniyle ilerleyemiyor.

Operasyon süresince yüzden fazla köy ve birkaç ilçe IŞİD'den kurtarıldı. IŞİD hakimiyetinden kurtarılan insan sayısı ise son verilere göre 35 bine yaklaştı.

ışid birleşmiş milletler insan hakları musul katliam gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500