IŞİD'in Kalesi'ne Büyük Operasyon!

ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri, IŞİD'in kalesi olarak bilinen Rakka'nın geri alınması amacıyla bir süredir planları yapılan operasyonun başlatıldığını açıkladı.

IŞİD'in Kalesi'ne Büyük Operasyon!
IŞİD'in Kalesi'ne Büyük Operasyon! Tuğba Önkibar
Bu içerik 1399 kez okundu.

Alınan bilgilere göre ABD'nin desteklediği ve başını YPG'nin çektiği  Demokratik Suriye Güçleri komutanları, Suriye'de bulunan Ayn İsa kasabasında gerçekleştirdikleri bir basın toplantısında, IŞİD’in kalesi olarak bilinen Rakka’yı geri almak amacıyla başlatılan operasyona Angry Euphrates (Öfkeli Fırat) adını verdiklerini açıkladı.

"FIRAT'IN GAZABI"

AFP’nin aktardığı haberde ise ismi ‘Fırat’ın Gazabı’ (Wrath of Euphrates) olarak belirtilen operasyona 30 bin civarında kişinin savaşacağı belirtildi. ​DSG komutanları ABD'nin de hava saldırılarıyla operasyona destek vereceğini duyurdu.

"IŞİD MEVZİLERİNDEN UZAK DURUN" 

Alınan bilgilere göre, DSG'nin Kürtler, Araplar ve Türkmenler dahil birçok etnik kökenden insanı içinde bulundurduklarına dikkat çeken komutanlar, operasyona katılanların yüzde 80'inin sivil olduğunu söyledi. Sivillere IŞİD mevzilerinden uzak durma çağrısında bulunan komutanlar,  Suriye'nin iç meselelerine Türkiye'nin karışmayacağını umduklarını, Rakka'nın kendi savaşçıları tarafından kurtarılacağını söyledi. DSG sözcüsü Talal Sello ise AFP’ye verdiği demeçlerde, operasyonun iki aşamadan oluşacağını, ilk olarak Rakka'daki kırsal bölgelerin kurtarılıp kentin izole hale getirileceğini, ardından şehrin kontrolünün ele geçirileceğini belirtti. DSG’nin Rakka operasyonu için ABD liderliğinde gerçekleştirilen koalisyondan tanksavar füzeleri de dahil olmak üzere yeni silahlar edindiğini söyleyen Sello, “Kolay olacak bir savaş değil ve kesin, dikkatli operasyonlar gerektiyor. Zira IŞİD, Rakka’yı kaybetmesinin Suriye’de işinin bitmesi demek olduğunun bilinciyle kalesini koruyacak” dedi.

 

IŞİD Rakka Fırat'ın Gazabı Öfkeli Fırat Demokratik Suriye Güçleri YPG ABD Suriye Işid'in Kalesi gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500