IŞİD’li: Erdoğan Arap Diktatörlerden Daha İyi

The Independent’a konuşan eski bir IŞİD militanı, “Türkiye ile gizli bir işbirliği içinde olduklarını” iddia etti.

IŞİD’li: Erdoğan Arap Diktatörlerden Daha İyi
IŞİD’li: Erdoğan Arap Diktatörlerden Daha İyi Yaren Yalçın
Bu içerik 858 kez okundu.

The Independent’a konuşan eski bir IŞİD militanı, “Türkiye ile gizli bir işbirliği içinde olduklarını” iddia etti.

Independent’ın Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, Whatsapp üzerinden ‘Faraj’ takma adlı eski bir IŞİD militanı ile görüştüğünü, militanın Cerablus’ta yaşanan sıcak gelişmelerin perde arkasını aktardığını söyledi.

The Independent haberi, “IŞİD savaşçısı, grubun Irak ve Suriye’de yenilgi alsa bile Türkiye ile gizli işbirliği iddiasında bulundu” başlığı ile yayınladı.

Whatsapp üzerinden yapılan görüşmede Türkiye için anlatılanlar şu şekilde aktarıldı:

“Faraj, Türkiye’nin Suriye’de 24 Ağustos’ta başlayan askeri müdahalesinden bahsederken, o dönem yaşanan gizemli bir gelişmenin de açıklanmasına yardımcı oluyor. Türkiye tankları ve IŞİD karşıtı Suriyeli isyancı birlikleri Fırat Nehri üzerindeki sınır kenti Cerablus’a girerken, IŞİD onların geldiğini biliyor gibiydi ve direnmek için çaba göstermedi. Bu durum, IŞİD savaşçılarının biraz daha güneydeki Menbiç’i, ana gücünü Kürt YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin saldırısına karşı savunurken ortaya koyduğu şiddetli direnişle keskin bir tezat oluşturuyordu. IŞİD, Menbiç’teki kara savaşı ve Amerikan hava bombardımanı sebebiyle yaklaşık 1000 kayıp vermiş olabilir.

O dönem, IŞİD savaşçılarının Cerablus’tan bölgedeki diğer kaleleri olan El Bab’a çekildiği belirtilmişti fakat Faraj’ın başka bir açıklaması var; “Türk tankları Cerablus’a girdiğinde, oradaki arkadaşlarımla konuştum. Esasında IŞİD Cerablus’u terk etmedi; sadece sakallarını kestiler.”

Faraj’ın, Tel Abyad’ın geçtiğimiz yıl IŞİD tarafından savunulması konusunda örgütün Türkiye ile arasındaki suç ortaklığının boyutuna yönelik çarpıcı iddiaları bulunuyor. IŞİD’in Suriye’deki başkenti Rakka’nın 96 kilometre kuzeyinde bulunan ve Türkiye ile Suriye arasında bir geçiş noktası olan Tel Abyad, örgüt için çok önemli bir tedarik rotası konumundaydı.

2015 yazında YPG güçleri ABD’nin hava desteğiyle doğu ve batıdan ilerlerken Tel Abyad kıskaca alınmış, IŞİD’in savunması zorlaşmıştı. Faraj o sırada YPG saldırısına karşı koyan 150 kişilik IŞİD grubunun mensubuydu.

“Türkiye IŞİD’e çok destek verdi” diye hatırlıyor. 2015 Mayıs ayında Tel Abyad’da bulunduğum sırada sınır korumalarının hiçbir engeliyle karşılaşmadan çok fazla silah ve mühimmat aldık.” Bu ifadeler Kürtlerin uzun zamandır yönelttiği  suçlama olarak belirtiliyordu. Ancak bir IŞİD militanı, kendisinin katıldığı bir savaşta Türkiye’nin IŞİD’le suç ortaklığına dair söylemleri ilk kez teyit ediyor olabilir.

Türkiye hükümeti yetkilileri IŞİD’in faaliyetlerinde herhangi bir suç ortaklığını veya Türkiye üzerinden IŞİD’e silah gönderildiğine dair suçlamaları ısrarla reddetti.

Suriyeli Sünni bir Arap olan Faraj, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan hoşlanmadığını söylüyor fakat “Arap diktatörlerden daha iyi” şeklinde ekliyor. Ayrıca Erdoğan’ı, Kürtlerle sınırın Suriye tarafına saçılan bir ihtilafı sürdürerek ve IŞİD’i destekleyip Suriye’ye iterek Suriye’yi yok etmekten sorumlu tutuyor.

Söyleşinin bir bölümünde ise, Faraj adlı IŞİD’li, örgütün Suriye ve Irak’ta yenilgiye uğrasa bile Suudi Arabistan ve Kuzey Afrika’da canlanacağını iddia ediyor. 30 yaşındaki IŞİD militanı, örgütün Suudi Arabistan, Mısır, Libya ve Tunus’ta gücünü yeniden kazanmayı planladığını savunarak, “IŞİD’in dünya çapında uyuyan hücreleri var ve bunların sayısı artıyor” dedi.

 

ındependent suriye cerablus ışid türkiye erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500