İşsizlik Fonu Açık Verdi

İşsizlik Fonu, Nisan ayında 390 milyon lira açık verdi. Fon tarihinde ilk kez gelirler, giderlerin altında kalırken, işverene yapılan ödemeler fonun dengesinin bozulmasında etkili oldu.

İşsizlik Fonu Açık Verdi
İşsizlik Fonu Açık Verdi Meltem Yüksel
Bu içerik 224 kez okundu.

İşsizlik Fonu Nisan ayında 390 milyon lira açık verdi. Fon tarihinde ilk kez gelirler, giderlerin altında kalırken, işverene yapılan ödemeler fonun dengesinin bozulmasında etkili oldu.

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Danışmanı Erdoğan Toprak, tarafından hazırlanan “İşsizlik Sigortası Fonu'' konusundaki raporda çarpıcı bilgiler yer aldı. Rapora göre bu yıl nisan ayında fonun toplam geliri 3 milyar 90 milyon TL oldu. Gideri ise 3 milyar 480 milyon olarak gerçekleşti. Böylece fon tarihinde ilk kez gelirler, giderlerin altında kaldı. Ay bazında İşsizlik Fonu, 390 milyon TL açık vermiş oldu. İşsizlik Fonu'nun gelirleri yüzde 2 işveren primi, yüzde 1 işçi primi ve yüzde 1 devlet katkısı ile faiz gelirlerinden oluşuyor.

Raporda “İşsizlik Fonu'nun toplam varlığı 130,2 milyar TL. Nisan ayında gelirlerin giderin altında kalması, İşsizlik Fonu için alarm zili çalıyor. Fon giderleri, tarihinin en yüksek rakamına ulaşmış durumda. İktidarın fon kaynaklarına el atmasıyla önümüzdeki dönemde açıklar ve kayıplar daha da büyüyebilir” değerlendirmesi yapıldı.

Gelir-gider karşılaştırması yapıldığında İşsizlik Fonu'nun aylık bazda ilk kez açık verdi. Bu tablonun asıl nedeni ise işverenlere yönelik teşvik ödemeleri oldu. İşsizlik maaşı ödemeleri hâlâ fon gelirlerinin üçte biri düzeyinde bulunuyor. 2018'de fondan işverenlere ödenen para 12,5 milyar TL'yi aştı. Aynı dönemde işverenlerin İşsizlik Fonu'na ödediği prim miktarı ise 9,2 milyar oldu. İşverenler 9,2 milyar liralık prim ödemesi gerçekleştirip 12,5 milyar lira teşvik aldı. Raporda işverenlerin ödediği primlerden daha fazla teşvik almaya 2019 yılında da devam ettiğine işaret edildi.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Yeni Bir Banka Kuruldu 

 

 

 

İşsizlik Fonu Nisan CHP Erdoğan Toprak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü Youtuber'lar Gözaltında
Ünlü Youtuber'lar Gözaltında
“Yabancıya Kısıtlama Getirmeliyiz”
“Yabancıya Kısıtlama Getirmeliyiz”