İstanbul'da 24 Saat Sela Okunacak Anıt

İstanbul'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Anadolu Yakası ayağına 15 Temmuz Şehitleri adına bir anıt inşa edilmeye başlandı.15 Temmuz'da da açılacağı duyuruldu.

İstanbul'da 24 Saat Sela Okunacak Anıt
İstanbul'da 24 Saat Sela Okunacak Anıt Ecem Şenol
Bu içerik 928 kez okundu.

İstanbul'da adı "15 Temmuz Şehitler Köprüsü" olarak değiştirilen Boğaziçi Köprüsü çıkışında şehitler abidesi inşa edilmeye başlandı. Anıtta 15 Temmuz'da ölenlerin adının yazılı olacağı, anıtın etrafındaki kademelerde Kuran okunup dua edilebileceği ve ayrıca anıtta 24 saat sela okunacağı belirtildi.

Sabah'tan Hasan Ay'ın haberine göre, adı AKP tarafından "15 Temmuz Şehitler Köprüsü" olarak değiştirilen Boğaziçi Köprüsü'nün Anadolu yakası çıkışına inşa edilen "15 Temmuz Şehitler Abidesi"nin detaylarını anıtın mimarı Hilmi Şenalp anlattı.

Şenalp, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümünde açılışı yapılacak abidenin eşkenar beşgen bir plana oturan ve yine beşgen şeklinde üretilen bir geometriye sahip bir kubbe olduğunu söyledi. Kubbenin taşıyıcısı çelik yapının üzerine 5 santimetre kalındığında Kefken taşı uygulanacağını belirten Şenalp, kubbe açıklığının 11 metre, yüksekliğinin 9,5 metre olduğunu kaydetti.

Kubbenin beş köşesinde beş kemer bulunduğunu belirten Şenalp, anıtta 15 Temmuz'da ölen 249 kişinin adının yazılı olacağını söyledi. Şenalp, ziyaretçiler bu merkezin etrafındaki kademelerde oturup gece gündüz her an okunacak selayı dinleyebileceği ve dileyenlerin Kuran okuyup dua edebileceğini aktardı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin karşısında bir abide yapmak için çalışma başlattı. Her iki anıtın da 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümünde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açılacağı duyuruldu.

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

Ömer Faruk Kavurmacı ve Hüseyin Çapkın Tutuklandı

15 Temmuz Anıt Köprü Anadolu Yakası Açıklama Şehitler Anıtı Hilmi Şenalp Haber Sela 24 Saat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500