İşte En Yardımsever Ülkeler

Londra'da bulunan Yardım Kuruluşları Vakfı'nın (Charities Aid Foundation) açıkladığı 2016 Dünya Bağış Raporu'na göre Irak halkı en yardımsever halk. Dünya çapında yoksulluk ve çatışmanın yaygın olduğu yerlerde yardım ve dayanışma oranı da daha yüksek.

İşte En Yardımsever Ülkeler
İşte En Yardımsever Ülkeler Tuğba Önkibar
Bu içerik 1158 kez okundu.

Londra'da bulunan Yardım Kuruluşları Vakfı'nın (Charities Aid Foundation) açıkladığı 2016 Dünya Bağış Raporu'na göre Irak halkı en yardımsever halk. 

"Düşmanlık ve savaşın artış gösterdiği günümüze cömertlik ve yardımlaşmanın da dünya genelinde artışına şahit oluyoruz" denen raporda farklı üç yardım eğilimi ölçüldü:


 'Yabancı birine yardım' başlığı altında, ilk sıralarda çatışmaların ve şiddetin yoğun olduğu ülkeler var.

IŞİD'le mücadelenin sürdüğü Irak'ta halkın yüzde 81'i yabancı birine yardım etti.

İkinci sırada ise Arap Baharı'nın iç savaşa dönüştüğü Libya bulunuyor.

Farklı iki hükümet, iki meclise ayrılmış, IŞİD'e karşı verilen mücadelenin son cephelerinden Libya'da halkın yüzde 79'u tanımadığı birine yardım etmiş. Kuveyt ise yüzde 78'le Libya'yı izliyor.

El Kaide'yle ilişkili Eş Şebab'ın saldırıları, yoksulluk ve kuraklıkla başı dertte Somali halkı ise dördüncü sırada.

'Bir yardım kuruluşuna bağışta bulunmak' başlığındaki ilk ülke Myanmar. Kişi başına düşen milli gelirin ortalama 5 bin 900 dolar civarında olduğu ülkede halkın yüzde 91'lik dilimi bir hayır kurumuna yardımda bulundu.

Yüzdeye bakıldığında Myanmar'dan sonra Endonezya, Avustralya ve Malta var.

CAF'ın yayımladığı raporda bir diğer yardımseverlik ölçütü 'gönüllü işlerde çalışma süresi'nde ise ilk sırada Türkmenistan yer var. Bunun en önemli sebebi, Türkmenistan'da, Sovyetler Birliği'nden kalma 'Subbotnik' geleneğinin devam ediyor olması.

1919'daki Ekim Devrimi'nin ardından 'komünizmin çıkarlarını korumak' adı altında bir araya gelen Subbotnik çalışma grupları, cumartesi günleri gönüllü işlerde çalışıyordu.

Bu kategoride Türkmenistan'ı Myanmar, Endonezya ve Sri Lanka takip ediyor. ABD ise beşinci sırada.

yardımsever bağış yardım kuruluşları vakfı londra rapor açıklama gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500