İşte Reza'nın Son Hamlesi!

ABD'de tutuklanan iş adamı Reza Zarrab'ın avukatlarından yeni bir "delil hamlesi" geldi. Avukatları ellerindeki delilleri ABD dışına çıkarmak için izin istedi. Savcılık ise davanın ulusal güvenlikle ilgili olduğunu söyleyerek onay vermedi.

İşte Reza'nın Son Hamlesi!
İşte Reza'nın Son Hamlesi! Tuğba Önkibar
Bu içerik 1373 kez okundu.

Avukatlar, Savcı Preet Bharara’nın “dava ABD’nin ulusal güvenliğiyle ilgili” denerek, mahkemeye koydurduğu, “delillerin yurt dışına çıkarılması veya ABD vatandaşı olmayan kişilere sorulmasına ve gösterilmesine” dair kısıtlamaların kaldırılmasını talep etti. Zarrab’ın avukatları, davayla ilgilenen Hakim Richard Berman’a sundukları başvuruda “Savcılıkta 600 binin üzerinde delil var. Fakat bunların doğruluğunu yurtdışı bağlantıları sebebiyle araştırmamız mümkün değil” dedi.

Savcılık, Eylül'e kadar Zarrab davasına ilişkin ele geçirdiği, aralarında e-mail ve banka dekontlarının da bulunduğu 600 bin delili, Zarrab’ın avukatlarıyla paylaşmıştı. Fakat Bharara, davanın ulusal güvenlikle ilgili olduğunu söyleyerek, ellerindeki delillerin yalnızca avukatlar ve yeminli tercümanlar tarafından görülmesine izin verilmesini talep etmişti. Bharara bunun yanısıra, Zarrab’ın avukatlarına verilen delillerin ABD vatandaşı olmayan kişilere gösterilmesine ve ABD dışına çıkarılmasına kısıtlama getirmişti.

Davayla ilgilenen Hakim Berman da Savcılığın bu isteğini haklı görerek, delillerin ABD vatandaşı olmayanlarla paylaşılmasını ve ABD dışına çıkarılmasını yasaklamıştı.

Zarrab’ın avukatları dün başvurarak Hakim Berman’dan bu kısıtlamanın kaldırılmasını talep ettiler.

Avukatlar, yaptıkları başvuruda, Savcılık tarafından  kendilerine teslim edilen 600 bin delilin içinde ”Zarrab’ın büyük bir kısmı ABD dışındaki ticari kayıtları, hotmail, yahoo ve diğer hesaplarından yaptığı yazışmalarla, bazı Türk bankaları ile birlikte aralarında JP Morgan, Citibank gibi büyük Amerikan bankalarının dekontlarının da olduğunu” vurguladı. Delillerin büyük kısmının ABD dışı bağlantı içerdiğini de belirten avukatlar, dava hakiminden delillerin doğruluğunun sorgulanması ve Zarrab’ın savunmasına yardımcı olabilecek yeni bilgilere ulaşmak adına, bu delilleri ABD dışında ya da ABD vatandaşı olmayan kişilerle de paylaşma izni istediler.

ABD Preet Bharara Reza Zarrab Ebru Gündeş dava delil Berman gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500