İşte Semt Semt İstanbul'un Çöp Sosyolojisi

Çöpten nasıl sosyolojik analiz yapılabilir demeyin. Gazeteci Umut Yiğit’in uzmanlığı çöp sosyolojisi. Kendisi semt semt İstanbul ve İzmir’deki çöpleri karıştırmış. Amacı Türkiye’nin çöp haritasını çıkarmak.

İşte Semt Semt İstanbul'un Çöp Sosyolojisi
İşte Semt Semt İstanbul'un Çöp Sosyolojisi Tuğba Önkibar
Bu içerik 2275 kez okundu.

Çöpten nasıl sosyolojik analiz yapılabilir demeyin. Gazeteci Umut Yiğit’in uzmanlığı çöp sosyolojisi. Kendisi semt semt İstanbul ve İzmir’deki çöpleri karıştırmış. Amacı Türkiye’nin çöp haritasını çıkarmak.

Umut Bey çöplerle ilgili ilk analizini İzmir Çeşme’nin çöplerinde yapmış.

Umut Bey’in çalışmalarından yaptığı analizleri sizin için derledik.

Çeşme’deki çöp analizinden doğal olarak çok sayıda bira şişesi çıkmış.

Bağcılar’dan Bebek’e tüm çöplerden çıkan ortak ürün yumurta ve ekmek.

Fakat gelir seviyesinin değişmesiyle beraber çöpten çıkan çöp çeşitleri de değişiyor.

Küçük Armutlu’dan çok sayıda soğan artığı çıkmış, bu evde yemek yapıldığının göstergesi.

Bulunan iki litrelik meyve suyu ve gazlı içecekler de de burada daha çok ailelerin yaşadığının ve/veya kişi sayısının fazla olduğunun işaretiymiş.

 

 

Etiler’de kutu sütler yerine günlük sütler tüketiliyormuş. Sigaralar kaçak değil pahalı marka sigaralar. Buradaki ekmek artıkları bile bildiğimiz somun ekmeklerden değil pahalı ekmek markalarından. 

Buna rağmen Etiler’de karşılaşılan bulaşık deterjanı paketleri ise piyasaki en ucuzlardan. Araştırmacının bu konudaki çıkarımı ise zengin fakir fark etmeden bulaşık deterjanı misafir tarafından görülmediği için herkesin ucuzunu aldığı yönünde.

 

 

Moda’dan çok sayıda viski şişesi çıkmış ama Bağcılar’da bir tane bile çıkmamış. Bakırköy’de genellikle malt bira, Beşiktaş’ta ise cinsel güç arttırıcı haplar çıkıyormuş. Bağcılar’dan hiç prezervatif çıkmamış. Balat’tan da Bağcılar’dan da kuru fasulye çıkıyormuş fakat Balat’taki fasulye genellikle etli oluyormuş.

Çöpten çıkan iç çamaşırların rengi siyah ya da kırmızıysa, aktif cinsel yaşamın olduğu bir semtte olduğunuz anlamına geliyormuş.

Mide sorunlarının statüsü yok. Her çöp kutusundan mutlaka mide hapı çıkıyormuş.

Rakı şişelerinin markası Yeşil İzmir ise orada yaşayanlar genellikle Egeli. 

Nişantaşı’ndan çok sayıda fantezi maskeleri çok çıkıyor.  Kadıköy ve Bebek’teki konteynerlerden ise pastel renklerde makyaj malzemeleri... Alibeyköy, Beylikdüzü, Sefaköy, Halkalı gibi semtlerden çıkan makyaj malzemeleri ise daha çok simli ve gösterişliymiş.

Makyaj alışkanlıklarımızı da çöp analizi ortaya çıkarabiliyor. Kadıköy ve Bebek sakinleri doğal makyajdan diğer semtler ise biraz daha dikkat çekmekten yana.

Genellikle çocuk bezi çıkan konteynerden prezervatif, prezervatif çıkan konteynerden ise çocuk bezi çıkmıyor.

Bağcılar ve Fatih’te çok sayıda çocuk bezine rastlanırken Fatih’teki çocuk bezleri diğer semtlere kıyasla daha büyük oluyormuş. Bundan da semtteki çocuklara tuvalet eğitiminin biraz daha geç verildiği sonucuna ulaşılıyor.

 

Çıkan başka bir sonuç ise bu bölgede bulunan çocukların daha sağlıklı beslendiği.

Çünkü bu semtlerde meyve artıklarına çok kez rastlanırken gazlı içeceklere oldukça az rastlanıyor.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

Analiz Çöp Etiler Umut Yiğit İstanbul Sosyoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Günün Özeti
Günün Özeti
15 Temmuz Afiş Tartışması
15 Temmuz Afiş Tartışması