İşte Zarrab’ın İfadesindeki Detaylar

Dün New York’ta Hakan Atilla’nın yargılandığı davada itirafçı olmayı kabule den Reza Zarrab’ın söyledikleri hem Türkiye hem de dünya genelinde büyük ses getirdi.

İşte Zarrab’ın İfadesindeki Detaylar
İşte Zarrab’ın İfadesindeki Detaylar Meltem Yüksel
Bu içerik 477 kez okundu.

Dün New York’ta Hakan Atilla’nın yargılandığı davada itirafçı olmayı kabule den Reza Zarrab’ın söyledikleri hem Türkiye hem de dünya genelinde büyük ses getirdi.

İfadesini Türkçe veren Zarrab, tercüman kullandı. Hapishaneden çıktığını, otelde kaldığı iddialarını reddetti. FBI gözetiminde tutulduğunu anlattı ve gardiyanlara rüşvet verdiğini de kabul etti. Eşi Türkiye’de ünlü bir şarkıcı olduğu için dönemin Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın kendisiyle altın ticaretiyle çalışmak istemediğini söyleyen iş adamı o dönemin Ekonomi Bakanı olduğu için Zafer Çağlayan’a gittiğini söyledi.

"Çağlayan'a 45-50 Milyon Euro Rüşvet Verdiğimi Düşünüyorum"

Çağlayan’ın İran ticaretinden gelecek olan karı yarı yarıya paylaşmak istediğini söyleyen Zarrab, 45-50 milyon avro rüşvet verdiğini söyledi. Ödemeleri ise nakdi, değerli eşya ve banka transferleriyle ailesine de yaptığını söyledi.

Savcı, İran ile yapılan ticaretten doğan kârdan Çağlayan'ın kardeşine yapıldığı iddia edilen 2,4 milyon Türk Lirası ödemeye dair banka makbuzunu mahkemede göstermek istedi. Savunma konu dışı iddiasıyla karşı çıktı fakat Hakim Berman izin verdi

Egemen Bağış İddiası

Aktif Bank'ta hesap açmasına eski AB Bakanı Egemen Bağış'ın yardımcı olduğunu söyleyen Zarrab, "Aktif Bank Genel Müdürü ile görüşmeden sonra hesap açtım, günlük 5-10 milyon euro işlem hacmiyle açıldığını belirtti.

Mehmet Hakan Atilla’nın yaptırım kuralları hakkında bankadaki en bilgili kişi olduğunu söyleyen Zarrab; “Oluşturduğumuz yapının Amerikan yaptırımlarıyla uyumlu gözükmesi için katkıda bulundu" dedi.  Reza Zarrab, ifadesinde eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın İran yaptırımlarını ABD'ye fark ettirmeden delme konusunda kendisine yardımcı olduğunu iddia etti.

Davada Dikkat Çeken Şema

Davada anılan şahısların isimlerinin bulunduğu şemanın en üstünde İran eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve İran'ın ruhani lideri Ali Hamaney yer alıyor. Onların altında dönemin İranlı yetkilileri yer alıyor.  Daha aşağıda, savcının bazı kutuları soru işaretiyle boş bıraktığı kısımda ise Atilla, Aslan, Çağlayan ve Zarrab var. Savcıyla işbirliği yapmaya başlayan Zarrab'ın bu isimlerin altında gösterilmesi dikkat çekiyor. Şemanın Türkçeleştirilmiş hali şöyle:

Bir Şema Da Zarrab'dan; Sistemi Tek Tek Anlattı

Altın ticaretini şema üzerinden anlatan Zarrab,  "Ticaret önce İran'ın Türkiye'ye ham petrol ve gaz satmasıyla başlıyor. İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) petrolün satışını TÜPRAŞ’a, gazınkini BOTAŞ’a yapardı. Onlar da NIOC'ye para borçlu olurdu. Tüpraş, Botaş, NIOC'nin Halkbank'ta hesapları var" dedi.

Davayı izleyen muhabir Adam Klasfeld, Zarrab’ın savcıdan ayrıca çizdiği ve altın ticaretini anlattığı bir başka şema ile ilgili Zarrab hakkında, "Zarrab jüri için şemayı çizerken rahat ve amirane görünüyor. ABD federal mahkemesinde hapishane üniforması giyiyor olmasa bir şirketin yönetim kurulu toplantısını yönetiyor sanılabilirdi" ifadelerini kullandı.

En Az 10 İşlem Gerekiyor

Halkbank’taki bir yetkilinin Zarrab’a İran’ın altın ticaretinde son durak olarak gösterilmesi gerektiğini söylediği ifade edildi. Burada işaretler Mehmet Hakan Atilla’yı gösteriyor. Dubai’de yapılan işlemler aracılığıyla İran’ın uluslararası borçlarının ödenmesi amaçlanıyor.

Hakim Berman’ın paranın kurtarılması için kaç işlem yapılması gerektiği sorusuna Zarrab, en az 10 işlem olması gerektiğini söyledi.

Zarrab, bütün bu sistemin Halkbank’ta sıkışmış olan İran parasını kurtarmak, böylece İran'ın dünya çapındaki borçlarını ödemek için tasarlandığını anlattı.

Paranın nasıl Halkbank'a geldiğini Twitter’da anlatan Daily Beast'in muhabiri Katie Zavadski de Halkbank'a gelen paranın Zarrab'ın ifadesine göre Halkbank'tan çıkışı Euro ve Türk Lirası olarak Deniz Bank'a geldiğini belirtti.

Daha sonra Zarrab’ın Türkiye’deki şirketi Royal Group’tan aldığı altının Dubai’deki şirketine gittiği altının satılıp nakde çevrilecek konuma geldiği aktarıldı. Zarrab, İran’ın altına ihtiyacı olmadığı için ülkenin borçlarını ödemek için nakde çevrilen bir paraya ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Yeni Delil Dosyaya Girdi

Eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın sekreteriyle olan telefon görüşmesine ilişkin ses kaydı mahkemeye delil olarak sunuldu. Zarrab tapelerde yer alan ‘çikinova’ ifadesi için de "Bu benim ve personelim arasında olmayan işlemleri isimlendirmek için kullandığımız kelimelerdi" dedi.

Reza Zarrab, telefon görüşmesi tapesi için "ABD'nin ambargo mevzuatı değişiklik gösterdiği için konuşmamızda altın ticaretinin nihai varış noktasının da değişeceğini konuştuğumuz görüşmedir" dedi.

Savcının "Halkbank'tan ne kadar para çektiniz?" şeklinde sorduğu soruya "Birkaç milyar" cevabını veren Zarrab, "Hangi para cinsinde?" diye sorulunca "Avro" şeklinde dedi.

Zarrab, “Bahsettiğiniz birkaç milyar, altın almak için mi kullanıldı” sorusuna ise “İran'dan aldığımız ve altın ticareti olarak lanse ettiğimiz uluslararası para transferi talimatlarını gerçekleştirmek için kullanıldı” diye yanıtladı.

Zarrab, Türkiye'den altın gönderilmiş gibi gösterilen sahte işlemlerde "Çukurova" kodunu kullandıklarını belirtti. İş adamı, İran Ulusal Petrol Şirketi'ne gitmesi gereken bir paranın kendi hesabına gelmesinden dolayı Halkbank yetkililerine sinirlendiğini eski genel müdürü Aslan'ın ve Halkbank'ın yaptırımların ne olduğunu ve hangi işlemlerin yaptırımları deleceğini bildiğini de söyledi.

Duruşmada Zarrab şirketi Royal'de kendisinden sonra ikinci yetkili kişi olan Abdullah Happani ile yaptığı bir telefon görüşmesinin kaydını anlattı.

Zarrab'a göre bu görüşmede daha önceki yıllarda İran'ı altının son durağı olarak yazarken ABD'nin ambargo kurallarının değiştirmesiyle bunu yapamadıklarını söyledi.

Halkbank'tan Atilla ile yaptığı telefon görüşmesini Happani'ye anlatan Zarrab, İran petrol parasının başka bir finansal kurum üzerinden kendisine gönderilmeye başlandığını, konuşmada Halkbank'ın kendilerine altının son durağı olarak nereyi göstermeleri gerektiğini söyleyeceğini vurguladı.

Zarrab İran Bağlantısını Anlattı

Zarrab, “İran Merkez Bankası'na finansal hizmetler sağlama konusunda anlaşmaya varabildiniz mi?” sorusunu “Evet efendim” diye cevap verdi. Zarrab Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile olan bağlantısıyla ilgili de ifade verdi. Reza Zarrab, İran Merkez Bankası'yla anlaşmasının sona ermesinden sonra aralarında Hüseyin Necefzadeh'in de bulunduğu Bank Mellat ailesiyle tanıştığını ve ABD yaptırımlarını Mellat'la deldiğini belirtti.

Gazeteci Pete Brush'a göre Zarrab, 2010 ve 2011 yılında İran ve Bank Mellat ile çalıştığı için Aktif Bank ile kazançlı bir ilişkisi olduğunu anlatıp, "Aktif Bank beni döngü dışında bırakınca 2012 yılında Halkbank'a gittim."

ABD basınından olayı canlı aktaran gazeteci Pete Brush sosyal medya hesabından, Zarrab'ın "(ABD ile) işbirliği yapmak sorumluluğu kabul etmek ve cezaevinden çıkmak için en hızlı yoldu" söylediğini belirtti. Zarrab, 2016 yılında Miami'ye gidişine ilişkin, "Neyle karşılaşacağımı bilmiyordum. Uzun bir seyahatin ardından şoke olmuştum. Doğru yanıtları veremedim. Endişeliydim" ifadesini kullandı.

Zarrab, İran'ın gaz ve petrol satışlarından elde ettiği geliri kullanamadığını söylerken, yaptırım kuralları konusunda en iyi bilgiye sahip kişinin Hakan Atilla olması yüzünden onu aradığını söyledi.

Zarrab’a Sivil Kıyafet

Duruşma Türkiye saati ile 00.30 sıralarında sona erdi. Zarrab'ın ifade verme işlemine bugün devam etmek üzere sonlandırıldı. Jüri ve Zarrab salondan ayrıldıktan sonra, hakim Berman, Zarrab'ın duruşmalara sivil kıyafetle gelmesine izin veren bir talimat çıkarabileceğini söyledi.

İddianameye Göre Sistem Nasıl İşliyor

Türkiye, yaptırımlar yüzünden satın aldığı petrol ve doğalgaz karşılığında yapması gereken ödemeyi doğrudan İran'a gönderemiyor. Bunun sonucunda da İran, Türkiye'de Halkbank'ta bir hesap açıyor ve Türkiye, ödemeyi buradaki hesaba yatırıyor.

Daha sonra bu hesaptaki paralar, Zarrab'ın şirketlerine aktarılıyor ve bu şirketler üzerinden altın satın alınıyor. Daha sonra bu altınlar Türkiye'den Dubai'ye ihraç ediliyor ve burada yeniden nakde çevrilip, çantalarla İran'a taşınıyor.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

Reza Zarrab Rıza Sarraf ABD Zafer Çağlayan Egemen Bağış Türkiye İran Halkbank Denizbank
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500