İstiklâl Caddesi Eski Silüetini Yitirirse...

Son birkaç yıldır eski siluetini kaybettiği gözlenen İstiklâl Caddesi’nde görülen son manzara, ziyaretçilerini hayal kırıklığına uğratıyor.

 İstiklâl Caddesi Eski Silüetini Yitirirse...
 İstiklâl Caddesi Eski Silüetini Yitirirse... Başak Tatar
Bu içerik 870 kez okundu.

İstanbul’un tarihi caddelerinden İstiklâl’in eski halinden eser yok. Dükkânlar kapanmaya, ziyaretçiler azalmaya başlıyor.

Caddenin son zamanlarda koca bir şantiyeden ve moloz yığınlarından ibaret olduğu ve bu nedenle yürümekte zorlanıldığı görülürken, nostaljik tramvay hattının da kapatılması ve yenileme adına beton ile kapatıldığı ray yolundan yürünmesi cazibesini tamamen yitirmesine neden oldu denilebilir.Tarihi sinemaların kapatılması, dükkânların iflası, küçük mağaza ve kafelerin yerine AVM yapılması da İstiklâl Caddesi’nin kendine has özelliklerini yitirmesine yol açıyor.

Edinilen bilgilere göre cadde üzerinde neredeyse 10 dükkândan 3’ünün kepenk kapattığı; üstüne üstlük kapatılan dükkânların yerine yenilerinin de açılmadığı biliniyor. Diğer yandan meşhur balık pazarında ise esnafın sinek avladığı göze çarpıyor. Bir esnafa bunun nedeni sorulduğunda da “Ekonomik kriz var. Üzerine de bu inşaat ve caddenin kimliğinden uzaklaşması bizi bu hale getirdi” cevabı veriliyor.Caddenin en sevilen sembollerinden kestanecilerin sayısında bile azalma olduğu; meşhur Beyoğlu çikolatasını satan küçük esnaf sayısının parmakla gösterilecek kadar kaldığı görülüyor.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

LYS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

 

istiklal caddesi cadde beyoğlu istanbul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500