İstismar Önergesine 'Aleyna Tilki'li Savunma

AKP Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, son günlerde yoğun tartışmalara neden olan cinsel istismar önergesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İstismar Önergesine 'Aleyna Tilki'li Savunma
İstismar Önergesine 'Aleyna Tilki'li Savunma Tuğba Önkibar
Bu içerik 1909 kez okundu.

AKP Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, son günlerde yoğun tartışmalara neden olan cinsel istismar önergesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bilecik’te katıldığı bir restoran açılışında vekil Halil Eldemir, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Eldemir, kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olan cinsel istismara uğrayan şahıs ile failin evlenmesi halinde failin cezasının ertelenmesine dair önergenin muhalefet partisi tarafından istismar edildiğini ifade etti. 

Önergeyi destekleyen Eldemir şunları söyledi:
“Bu oldukça hassas bir konudur. Burada bahsi geçen kavramlarda sıkıntı yaşanıyor. Yasalara göre kişi 18'inden önce nikah kıyamıyor. Kız ve erkek görüşüyor, aileler anlaşıyor. Evlilik kararı veriyorlar. Evleniyorlar fakat nikah yapamıyorlar. Nikahı yapamadıkları için de resmi olarak kayıt altına alınamıyor. Önceden çıkarılan yasaya göre 18'inden önce evlenenlere erkek tacizci deniyor, kadın ise istismara uğramış sayılıyor. Bizim amacımız, aile müessesesini kurmuş mağdurların mağduriyetlerini gidermektir. 

Ben 44 yaşında biriyim. Jenerasyonumun ebeveynleri 18 yaşından önce evlenmiştir. Şu anda bu yasalar gereği suçtur. Bu tecavüze uğramış, zor kullanılmış, cinsel istismarda bulunmuş insanlara uygulanacak bir çalışma değildir. Bu tamamen karşılıklı rızayla yapılmış evliliklerde aile bütünlüğünün sağlanması amacıyla yapılmaktadır. 

Muhalefet burada bir çığırtkanlık yapıyor. Siz bir yandan 16 yaşındakileri sanatçı sıfatıyla gece kulüplerine çıkmasına her türlü müsaade edeceksiniz. İnsan hakları ihlali diyeceksiniz. 18 yaş altındaki kız çocuklarını barlarda sahneye çıkaracaksınız. Buna kızları korumak diyeceksiniz. Ya da kızlı-erkekli aynı evde yaşamalarını meşru bulacaksınız. Diğer yandan ailelerin rızasının olduğu, kızın-erkeğin rızasının olduğu evliliğe ‘hayır’ diyeceksiniz. Burada yanlışlık var.”

 

aleyna tilki akp bilecik milletvekili halil eldemir cinsel istismar önergesi gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500