İtalya'dan Erdoğan'a: Sorumluluğunu Üstlenir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, sığınmacılara ilişkin Avrupa Birliği’ne yaptığı uyarıya İtalya Dışişleri Bakanlığı'ndan da yanıt geldi.

İtalya'dan Erdoğan'a: Sorumluluğunu Üstlenir
İtalya'dan Erdoğan'a: Sorumluluğunu Üstlenir Tuğba Önkibar
Bu içerik 1452 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, sığınmacılara ilişkin Avrupa Birliği’ne yaptığı uyarıya İtalya Dışişleri Bakanlığı'ndan da yanıt geldi.

Paolo Gentiloni, bir İtalyan gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye ilişkin şunları söyledi:

“TÜRKİYE İLE YAPTIĞIMIZ ANLAŞMADAN PİŞMAN DEĞİLİM”

Gentiloni, AB ve Türkiye arasında sığınmacılara dair yapılan anlaşmadan pişman olmadığını söyleyerek, “Avrupa Birliği 3 milyar euro'nun ardından bir 3 milyar euro daha ödemeye karar verdi. Fakat bu para, Türk memurlar için değil, Türkiye'de bulunan göçmen kampları ve kabul merkezlerine gitmesi için ödeniyor. 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, ilk başta yapılan bu anlaşmayı eleştirdi, fakat artık eleştirmiyor. Bu anlaşma oldukça işe yarıyor; Günlük Ege'den gelen sığınmacı sayısı 2000'den 10'lara düştü” şeklinde konuştu.

Asıl sorunun yapılan bu anlaşma değil, Erdoğan'ın girdiği bu yol olduğunu söyleyen Gentiloni, “Türkiye, savaş tehdidi altındaki bir ülke, bir darbe teşebbüsüne maruz kaldı ve sürekli terör tehdidi altında. Fakat bu, meclisteki milletvekillerinin tutuklanmasına kadar giden dokunulmazlıkların iptali gibi bazı şeyleri meşru kılmaz” açıklamasında bulundu.

“ERDOĞAN İSTEDİĞİNİ YAPABİLİR”

Erdoğan'ın, istediğini yapmakta özgür olduğunu söyleyen İtalyan bakan, “Erdoğan eğer tehdidini gerçekleştirirse, sorumluluğunu da üstlenecek. Biz bunu öenmseyeceğiz. Ortak çıkarımız, kapılarımızı açık tutmak ya da en azıdan kapıları aralık bırakmaktır” dedi.

paolo gentiloni avrupa birliği italya mülteci sorunu ab gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500