Jandarma 178 Yaşında

Jandarma Taşkilatı'nın kuruluşunun 178. yılı tüm ülkede kutlandı.

Jandarma 178 Yaşında
Jandarma 178 Yaşında Ecem Şenol
Bu içerik 963 kez okundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Gürel jandarmanın kuruluşunun 178. yıldönümünde Anıtkabir'i ziyaret etti. Jandarma Genel Komutanlığı´nın 178´inci kuruluş yıldönümü Taksim'de, Cumhuriyet Anıtı´nda düzenlenen törenle kutlandı.

Törene, İstanbul İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Kurtoğlu ve İstanbul İl Jandarma Komutanlık personeli katılırken, İstanbul İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Kurtoğlu, Cumhuriyet Anıtı´na çelenk koydu. Daha sonra ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve bu topraklar uğruna hayatını feda eden aziz şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı okundu.

Jandarma teşkilatının kuruluş yıldönümü nedeniyle, Taksim Cumhuriyet Anıtı´nın çevresinde   “Jandarma 178 yıldır, güçlü, güvenilir ve hazır” yazısı yer aldı. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Jandarma’nın 178’inci kuruluş yıl dönümü kutlama mesajı yayınlardı. Orgeneral Güler, ‘Belirsizlik’ ve ‘karmaşıklık’ olarak nitelendirilen günümüz güvenlik ortamındaki değişikliklerin, komşu ve müttefiklerin yanı sıra Türkiye için de öngörülmesi güç risk ve tehditlerle mücadeleyi gerektirdiğini belirtti. Güler, birçok tehdit ve risklerin merkezinde bulunan Türkiye’nin en büyük güvencelerinden birisinin Jandarma olduğunu ve mevcut ve gelecekteki tehdit ortamına uygun olarak belirlenen strateji, yeni yapılanmalar ve yürütülen projeler ile bunlara yönelik icra edilen eğitim-öğretim faaliyetlerinin Jandarmanın gelecekte daha güçlü olmasını sağlayacağını ifade etti.

Orgeneral Yaşar Güler, kutlama mesajında Jandarma Genel Komutanlığının değerli mensupları, fedakâr ve kahraman silah arkadaşlarına seslenerek, bugün mensubu olmakla büyük onur duydukları, kurulduğu günden bu yana yüce millet ve güzel vatan için kan ve ter döken, köklü ve şanlı bir maziye sahip Jandarma Teşkilâtının 178´inci kuruluş yıl dönümünü kutlamanın haklı gurur ve mutluluğunu yaşadığını aktardı. Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün, ‘her zaman yurt, ulus ve Cumhuriyete aşk ve sadakatle bağlı, tevazu, fedakârlık ve feragat örneği bir kanun ordusu’ şeklinde tanımladığı Jandarma Teşkilatının, kurulduğu 1839 yılından beri devletin temel yapı taşlarından birisi olduğunu aktaran Güler, güzel yurdun her köşesinde, devletimizin kudret ve adaletinin yanı sıra şefkat ve merhametini de temsil eden Jandarma Teşkilatının, vatanın bölünmez bütünlüğü, milletin huzur ve güvenliği için, suç ve suçlu ile mücadelede üstlendiği görevleri her koşulda başarıyla ifa ettiğini ifade etti.

Bundan sonra da 178 yıllık birikimiyle kendisine tevdi edilecek bütün görevleri mükemmel düzeyde yerine getireceğine olan inancı ve güveninin tam olduğunu dile getiren Yaşar Güler, Jandarma Teşkilatının ulaştığı bugünkü onurlu seviyede, emek, gayret ve alın terleri bulunan gelmiş geçmiş tüm

Jandarma Genel Komutanlığı, kuruluşunun 178’inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle ‘Jandarma Türküsü’nü internet sitesinden yayınladı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Karaburun Sallanmaya Devam Etti

Jandarma Teşkilat Kutlama Konuşma Açıklama İstanbul Ankara Anıtkabir Yaşar Güler Türkiye Cumhuriyeti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500