Jüri Kararını Verdi! Son Söz Yargıç Berman'da

New York'ta Reza Zarrab davası olarak başlayan, fakat Zarrab'ın itirafçı olmasıyla “ABD hükümeti Mehmet Hakan Atilla'ya karşı” davasına çevrilen duruşmalarda jüri kararını açıkladı.

Jüri Kararını Verdi! Son Söz Yargıç Berman'da
Jüri Kararını Verdi! Son Söz Yargıç Berman'da Meltem Yüksel
Bu içerik 406 kez okundu.

ABD’nin New York kentinde eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın tutuklu yargılandığı davada jüri üyeleri, Noel ve yeni yıl tatillerinin sona ermesiyle davaya kaldıkları yerden devam edildi.

Davada Atilla’nın eşi Burçin Atilla da ilk defa duruşmaya katıldı. Duruşma salonuna getirilen eşini ilk sıradan izleyen Burçin Atilla, ayağa kalkarak eşini iki yanağından öperek sarıldıktan sonra gözyaşlarını tutamadı. Sivil kıyafetlerle kelepçesiz halde salona alınan Hakan Atilla ise eşine gülümseyerek karşılık verdikten sonra avukatlarının yanına oturdu.

Halkbank eski Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, kendisine isnat edilen 6 suçun beşinden suçlu bulundu. Ceza üst sınırının toplamda 75 yıl olduğu bu suçlarda, Atilla'nın kaç yıl hapis yatacağına ise davanın Hakimi Richard Berman karar verecek. Yargıç 11 Nisan’da hem Hakan Atilla'nın yatacağı hapis cezasını, hem de itirafçı olan Reza Zarrab'ın hapiste geçirecekleri süreyi, yapılacak tek bir duruşma ile resmen duyuracak bu durumda sadece Atilla değil, Zarrab da hapis cezası alacak.

Jürinin Atilla'yı “Suçlu” Bulduğu İsnatlar

1- Örgütlü şekilde ABD hükümetini (özel olarak ABD Hazine Bakanlığını) yanıltmak, dolandırmak (bu konudaki talimatlarda, İran’a yönelik yaptırımlar ve bunları denetlemenin, ABD hükümet organlarının ‘meşru faaliyeti’ olduğu özellikle vurgulandı)- – suç defalarca işlendiği için cezasının üst sınırı 20 yıl.

2- Örgütlü şekilde ABD’nin İran’a yaptırımlarını içeren IEEPA yasa, kural ve yönetmeliklerini ihlal etme. Cezası 20 yıl.

3-Amerikan finansal kurumlarını dolandırmak. (HSBC, Deutschebank, JP Morgan, Trust Company America, Bank of America, CityBank, Wells Fargo) Cezası 25 yıl.

4- Örgütlü şekilde Amerikan finansal kurumlarını dolandırmak. Cezası 5 yıl.

5- Örgütlü şekilde kara para aklamak. Cezası 5 yıl

Jürinin Atilla'yı “Suçsuz” Bulduğu İsnat

Kara para aklamak – Atilla'nın suçsuz bulunduğu bu suçun cezasının üst sınırı ise 20 yıldı.

Temyize Gidebilir

Hakan Atilla, jürinin bu kararının ardından Hakim Richard Berman'ın kendisine kaç yıl hapis cezası vereceğini bekleyecek. Kararın ardından Atilla'nın temyiz için federal üst mahkemeye gitme hakkı bulunuyor.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

Mehmet Hakan Atilla Richard Berman Hakan Atilla Burçin Atilla Halkbank Reza Zarrab ABD Dava İran Rıza Sarraf
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500